Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що контракт про придбання Сербією дванадцяти французьких літаків - винищувачів Rafale (Рафаль) означає стратегічний вибір Белграда на користь Європи.
Те, що Сербія обрала винищувачі Рафаль, є чітким рішенням - довготерміновим альянсом...Еммануель Макрон
Сербія є країною кандидатом на членство в Європейському Союзі, але підтримує дружні стосунки з Росією і тісно співпрацює з Китаєм.
Делегація на чолі з Макроном 29 серпня підписала у Белграді одинадцять двосторонніх угод, серед яких контракт на продаж французьких бойових літаків та про участь Франції у розвитку атомної енергетики Сербії.
Сербський президент Александар Вучич заявив, що для його країни контракт на 2,7 млрд євро ($2,99 млрд) , який передбачає довготермінове обслуговування літаків, має дуже вагоме значення.
Досі сербська бойова авіація закуповувала літаки Міг з Росії.
Французький президент назвав оборонну співпрацю Франції і Сербії частиною втілення ідеї згуртованішої і самостійнішої - стратегічно автономної Європи.
“Цю стратегічну автономію можна посилювати разом, зміцнюючи нашу безпеку. Вона також існує в Європейській політичній спільноті та з країнами, які мають намір вступити в Європейський Союз. Ось чому те, що Сербія обрала винищувачі Рафаль є чітким рішенням - довготерміновим альянсом між двома нашими країнами в міцнішій і більш суверенній Європі. Цей вибір є внеском у нашу стратегічну автономію, він посилює її, включно з промисловою базою, стратегічними рішеннями і операційною незалежністю”, - сказав Еммануель Макрон.
Вучич не відвертається від Москви
Сербія засудила вторгнення Росії в Україну, але уряд у Белграді зберігає приязні відносини з Москвою, і на відміну від більшості країн Європи Сербія не долучилася до міжнародних санкцій проти Росії.
У відповідь на запитання французьких журналістів Александар Вучич заявив, що не збирається змінювати позицію.
“Я не буду просити за це пробачення… Я знаю, що Еммануель хотів би, щоб я запровадив санкції проти Росії. Але ми цього не зробили, і ми не соромимося свого рішення”, - цитує Вучича видання Politico.eu.
Вучич також відкинув побоювання, що, отримавши доступ до новітньої західної бойової авіації, Сербія може передати технології Росії.
Західні коментатори зауважують, що Сербія і зараз час від часу висловлює погрози щодо своїх балканських сусідів, а уряду Вучича закидають авторитаризм.
Your browser doesn’t support HTML5