“Орбан не говорить від імені ЄС”, кажуть 13 європейських міністрів про угорського прем’єра в Тбілісі

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив, що підтримує приєднання Грузії до ЄС, хоча європейські керівники заявили про зупинку того процесу з огляду на проблематичні дії влади Грузії.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пішов усупереч більшості партнерів у ЄС і НАТО, проголосивши грузинські парламентські вибори “вільними і демократичними”, в той час, як європейські представники вказують на проблеми з виборчим процесом в Грузії.

Народ Грузії має право знати, що сталося цими вихідними.
Урсула фон дер Ляєн.

Віктор Орбан ще в день голосування 26 жовтня поспішив привітати урядову партію Грузинська мрія з перемогою, а 28 жовтня він приїхав у Тбілісі з урядовою делегацією.

Міністри 13 країн ЄС підписали 28 жовтня відозву, в якій наголосили, що Орбан не представляє Європейський Союз.

“Ми критикуємо передчасний візит прем’єр-міністра Орбана до Грузії. Він не говорить від імені ЄС”, - йдеться в документі з підписами урядовців Чехії, Данії, Німеччини, Естонії, Фінляндії, Франції, Ірландії, Литви, Нідерландів, Люксембургу, Польщі, Португалії і Швеції.

Перебування Орбана в Тбілісі співпало з протестами у грузинській столиці після закликів опозиційних партій, які назвали оголошені результати виборів фальшивими.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі також не визнала перемогу урядової партії, затаврувавши вибори як “російську спеціальну операцію”.

Натомість Росія привітала наслідки виборів у Грузії, на яких урядова партія Грузинська мрія вела кампанію під гаслами замирення з Москвою попри те, що Росія воювала проти Грузії і досі фактично контролює значні грузинські території у вигляді республік, що проголосили відокремлення.

Європейський вибір

Віктор Орбан в Тбілісі визнав, що спостерігачі від європейських установ виявили серйозні недоліки виборів у Грузії, але він виправдав свою позицію тим, що спостерігачі не назвали вибори невільними, чи недемократичними.

Спостерігачі під егідою Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) повідомили про випадки підкупу і залякування виборців, а також говорили про використання партією Грузинська мрія владних ресурсів, хоча й додавали, що сам процес голосування був проведений організовано.

Спостерігачі вказували також на випадки насильства і вкидання жмутків бюлетенів до урн.

Чільні представники ЄС і США закликали розслідувати порушення і виправити недоліки.

«Народ Грузії має право знати, що сталося цими вихідними», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Проблеми з грузинськими парламентськими виборами означають подальші складнощі на шляху проголошеного курсу Грузії на євроатлантичну інтеграцію.

Грузія разом з Україною і Молдовою 2023 року стала кандидатом на вступ в ЄС, але Європейський Союз оголосив, що процес загальмований, бо грузинська влада схвалила низку законів, які, заявили в Брюсселі, суперечать європейським принципам.

Особливі застереження викликав схвалений попри масові протести в Грузії закон про “іноземних агентів”, які грузинська опозиція назвала скопійованими з подібного закону в Росії.

Дивіться також: США і ЄС кажуть про порушення на виборах в Грузії, а Орбан їде вітати урядову партію