ЄС проголошує готовність домовлятися з Трампом, щоб зберігати трансатлантичне партнерство

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про готовність до негайних переговорів з адміністрацією президента Дональда Трампа

Провідні європейські лідери заявляють про бажання і готовність розвивати трансатлантичну співпрацю з новою президентською адміністрацією США, але з Європи також лунають застереження.

Для обидвох сторін ставки дуже великі.
Урсула фон дер Ляєн

Чільний представник Єврокомісії Валдіс Домбровскіс, комісар з економіки та продуктивності, 21 січня наголосив, що ЄС та США є стратегічними партнерами і заявив про важливість співпраці “особливо в час, коли автократичні режими щораз більше кидають виклик міжнародному порядку заснованому на правилах”.

Але напередодні Домбровскіс також вважав за потрібне вказати на “високий ступінь невизначеності щодо політичних пріоритетів нової адміністрації США”.

В ЄС очікують прояснення неодноразових заяв Дональда Трампа про його наміри запровадити високі мита на імпорт.

Трамп заявляв про невдоволеність тим, що країни ЄС продають до США значно більше, ніж купують.

Особливу стурбованість загроза бар'єрів у торгівлі зі США викликає в Німеччині, найбільшій економіці ЄС, де ВВП минулого року скоротилася на 0,2%.

Європейські посадовці і коментатори вказують, що країни Європи збільшили імпорт американського зрідженого газу і готові вести мову про подальше збалансування торгівлі, щоб уникнути торгівельної війни.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, привітавши Дональда Трампа з інавгурацією на президентській посаді 20 січня, заявила: “ЄС сподівається тісно з вами співпрацювати для подолання глобальних викликів”.

“Разом наші суспільства можуть досягти більшого процвітання і зміцнити спільну безпеку”, - написано від її імені в X.

Наступного дня Урсула фон дер Ляєн у виступі на економічному форумі в Давосі у Швейцарії наголошувала на взаємопов’язаності європейської та американської економіки.

"Обсяги торгівлі між нами сягають 1,5 трильйона євро, що становить 30% світової торгівлі. Для обидвох сторін ставки дуже великі. Отже, наш перший пріоритет полягатиме у тому, щоб почати взаємодію якнайраніше, обговорювати спільні інтереси і бути готовими до переговорів. Ми будемо прагматичні, але завжди дотримуватимемося своїх принципів. Ми будемо захищати наші інтереси і дотримуватися наших цінностей", - підкреслила вона.

Ентузіазм правих

Чільною європейською гостею на інавгурації президента Трампа у Вашингтоні була прем'єр-міністрка Італії Джорджа Мелоні.

“Італія завжди буде віддана зміцненню діалогу між Сполученими Штатами та Європою, як важливої опори для стабільності та зростання наших спільнот”, - підкреслила Мелоні у привітанні.

Серед найгучніших голосів у Європі, які радіють президентству Трампа, очікувано лунає голос прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

У вітання Трампа з інавгурацією Орбан вплів гасло “Тепер наша черга окупувати Брюссель!”, очевидно маючи на увазі сподівання на більший вплив у ЄС правих націоналістичних сил, провідником яких він себе вважає.

Дивіться також: Трамп: "Гадаю, Путін руйнує Росію, не укладаючи угоду"