Рубіо прибув до Центральної Америки в рамках втілення політики «Америка передусім» та протидії Китаю

Держсекретар США Марко Рубіо

Держсекретар США Марко Рубіо прибув у суботу до Панами. Це його перша офіційна поїздка в якості головного дипломата країни. До четверга він відвідає Панаму, Сальвадор, Коста-Ріку, Гватемалу та Домініканську Республіку.

Рубіо зустрінеться з президентом Панами Хосе Раулем Муліно, президентом Сальвадору Найібом Букеле, президентом Коста-Ріки Родріго Чавесом, президентом Гватемали Бернардо Аревало та президентом Домінікани Луїсом Абінадером.

За словами спеціального посланника США з питань Латинської Америки Маурісіо Клавер-Кароне, це перший випадок за більш ніж 100 років, коли державний секретар США здійснив свій перший офіційний візит на посаді до Латинської Америки.

Офіційні особи та експерти кажуть, що візит частково спрямований на протидію зростаючому впливу Китаю в регіоні. Президент Дональд Трамп прагне відновити контроль над Панамським каналом та посилює зусилля щодо стримування нелегальної міграції.

«Взаємодія міністра Рубіо з високопосадовцями та бізнес-лідерами сприятиме регіональному співробітництву в наших основних спільних інтересах: зупинці нелегальної та великомасштабної міграції, боротьбі з транснаціональними злочинними організаціями та наркоторговцями, протидії Китаю та поглибленні економічних партнерств для підвищення процвітання у нашій півкулі», – заявила в п’ятницю речниця Держдепартаменту Теммі Брюс.

Трамп стверджує, що Китай контролює Панамський канал, важливий торговий шлях, що з’єднує Атлантику та Тихий океан. Але Панама це заперечує, наполягаючи на тому, що керує каналом неупереджено для всіх морських перевезників.

У четвер Рубіо попередив, що Китай потенційно може заблокувати доступ до каналу в разі конфлікту.

«Якщо уряд Китаю під час конфлікту скаже їм закрити Панамський канал, їм доведеться це зробити. І насправді, у мене немає жодного сумніву, що вони планують це зробити на випадок непередбачених обставин. Це пряма загроза», — сказав Рубіо в інтерв’ю SiriusXM Radio.

Президент Панами Хосе Рауль Муліно виключив будь-які обговорення з Рубіо контролю над каналом.

«Я не можу вести переговори і тим більше не можу розпочати процес переговорів щодо каналу, — сказав він журналістам у четвер. — Це запечатано. Канал належить Панамі».

Під час брифінгу в п'ятницю посланник США з питань Латинської Америки Клавер-Кароне попередив про «дедалі зростаючу присутність» китайських компаній у зоні каналу, що охоплює порти до телекомунікаційної інфраструктури. Він назвав це серйозною проблемою не лише для національної безпеки США, але й для Панами та всієї Західної півкулі.

Деякі аналітики застерігають, що Китай використовує економічну та неекономічну тактику по всій Західній півкулі, щоб розширити свій вплив, що викликає занепокоєння щодо національної безпеки.

«Ви можете подумати, що просто отримуєте більше китайських інвестицій у свою країну, але незабаром вас начебто змушують або вмовляють підписати ініціативу «Один пояс, один шлях», або вас вмовляють підписати іншу угоду, яка містить елементи ваших телекомунікацій", — каже Райан Берг, директор Програми для Америки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, під час онлайн-дискусії в четвер.

Ініціатива «Один пояс, один шлях», або BRI, — це масштабний інфраструктурний проект, запущений Китаєм у 2013 році під керівництвом президента Сі Цзіньпіна, спрямований на з’єднання кількох континентів наземними та морськими шляхами. Сполучені Штати попередили, що BRI «підживлюється місією Китаю з маніпулювання та підриву глобальної торгової системи, заснованої на правилах, заради власної вигоди».

Прямі іноземні інвестиції Китаю у Латинську Америку та Карибський басейн значно зросли, сказав Берг, посилаючись на приблизно 160 мільярдів доларів китайських іневстицій за останні 15 років.

Він додав, що п'ять країн регіону вже мають угоди про вільну торгівлю з Китаєм, тоді як дві інші ведуть переговори про прямі іноземні інвестиції з цією країною.

«З точки зору національної безпеки, багато комерційних зусиль Китаю — це в основному військові амбіції, які вони спрямовують на Латинську Америку», — каже Джозеф Г’юмір, виконавчий директор Центру безпечного вільного суспільства (SFS), аналітичного центру з питань національної безпеки.

«Китай був у Панамі більше 20 років, але Китай дійсно став політично активним у Панамі після 2017 року», коли Панама підписала ініціативу «Один пояс, один шлях», та припинила свої дипломатичні відносини з Тайванем на користь Китайської Народної Республіки, сказав Г’юмір у четвер. За його словами, економіка Панами в останні роки занепала.

Усі країни в маршруті Рубіо підтримують дипломатичні відносини з Кубою та Венесуелою.

Враховуючи напружені відносини США з цими країнами та їхні обмеження щодо прийому депортованих, Рубіо може використати свою поїздку, щоб виступати за угоди з «третіми країнами», які дозволять іншим країнам приймати людей, депортованих США. Крім того, очікується, що він спробує збільшити кількість рейсів для репатріації мігрантів.