"Треба уникнути конфлікту з союзниками", лунає у ЄС на саміті про оборону

Метте Фредеріксен, прем’єр-міністрка Данії, та її польський колега Дональд Туск на зустрічі ЄС 3 лютого 2025 р.

Глави держав та урядів 27 країн Європейського Союзу з'їхалися 3 лютого на зустріч вперше повністю присвячену питанням оборони.

Відкрите вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року підштовхнуло ЄС до більшого використання бюджету організації на військові потреби і зокрема на підтримку української армії.

Партнерство Європи і США також є темою, що турбує європейських лідерів через гострі заяви американського президента Дональда Трампа щодо союзників у НАТО.

Треба зробити все можливе, щоб уникнути повністю непотрібних і дурних митних воєн.
Дональд Туск

Напередодні Трамп підтвердив, що готується оголосити нові мита на імпорт з ЄС після того, як він оголосив нові мита щодо Канади, а також Мексики і Китаю.

Прем’єр-міністр Польщі, що зараз головує в ЄС, Дональд Туск, наголосив на бажанні європейців уникнути трансатлантичного протистояння.

“Це було б жорстоким парадоксом, якби в часи прямої російської загрози і китайської експансії - усіх цих дуже небезпечних справ, якби ми намагалися шукати і знаходили причини для конфлікту між союзниками. Я вважаю, що нам треба зробити все можливе, щоб уникнути повністю непотрібних і дурних митних воєн, торгівельних воєн”, - сказав польський керівник.

Прем’єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен перед зібранням вчергове відповідала на запитання журналістів щодо оголошених намірів Дональда Трампа домогтися контролю США над Гренландію і вона повторила, що острів “не продається”.

Французький президент Еммануель Макрон наголошував на тому, що зовнішні виклики підштовхують європейців до згуртованості:

"Те, що відбувається зараз в Україні і те, що відбувається з рішеннями й деклараціями нової адміністрації президента Трампа, спонукає європейців бути більш згуртованими та активнішими у відповіді на тему колективної безпеки. Тобто нема відповіді на безпеку Європи без європейців, щоб йти далі в питаннях оборонної промисловості, промислової та технологічної основи для оборони, і визнати потребу більше інвестувати, мати європейські переваги, а також в економічних і торгових темах, у яких ми можемо сприяти європейському стратегічному пробудженню".

На одноденну зустріч біля Брюсселя запрошені також генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.

Президент Європейської ради Антоніо Кошта у запрошенні написав, що європейські лідери “поділяють спільні оцінки загроз”, але потребують узгодження того, на розвитку яких саме оборонних потужностях має зосередитися ЄС і як організувати фінансування тих кроків.

“Агресія Росії проти України повернула на наш континент високоінтенсивну війну, порушивши засадничі принципи міжнародних законів і загрожуючи європейській безпеці разом зі зростанням гібридних нападів і кібератак на країни організації, на їхню економіку та суспільства”, - заявив Кошта.

Дивіться також: Зеленський закликав не виключати Україну з перемовин про війну