В інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки», Вітренко розповів про те, як саме можна заблокувати проект, прокоментував можливі компенсації Україні, поділився своїм досвідом переговорів із Росією та Німеччиною а також відповів на питання щодо змін у керівництві компанії.
Г.А.: З огляду на повідомлення про можливу домовленість США та Німеччини щодо «Північного потоку 2», чи можна сказати що зараз йдеться про компенсації Україні, а питання щодо того, що цей проект запрацює вже немовби вирішене?
Я сподіваюсь що це не так. Тому наша позиція незмінна: «Північний потік-2» - це загроза для безпеки України і всього регіону. Це не питання компенсацій, це питання регіональної безпеки, і тому ми сподіваємося, що принцип «жодних домовленостей про Україну без України» буде дотримано. Також «Північний потік-2» - це геополітична зброя Кремля, тому ми не зовсім розуміємо як інші країни, особливо країни - лідери західного світу можуть домовлятися про проект Кремля.
Г.А.: Чи можна зупинити добудову трубопроводу?
Питання не стільки в добудові. Це технічний елемент. Питання в тому, щоб цей проект ніколи не запрацював, щоб по ньому не йшов газ в Європу.
Г.А.: Як ставляться у Вашингтоні до вашої позиції ?
Дуже позитивно. Обидві провідні партії США - і демократи, і республіканці - підтримують нашу боротьбу проти «Північного потоку-2». Вони розуміють, що це геополітичний проект і він ніколи не має працювати.
Your browser doesn’t support HTML5
Заява конгресвуман Марсі Каптур щодо Північного потоку-2. Відео
Г.А.: Чи достатньо цього, щоб переконати адміністрацію Байдена вжити дій проти проекту?
Ми бачимо заяви адміністрації Байдена про те, що це поганий проект, що американська адміністрація проти цього проекту. Просто є технічні моменти пов'язані з тим що найбільш дієві санкції поки не були застосовані. Однак, держсекретар США Ентоні Блінкен в Комітеті з міжнародних справ Конгресу говорив, що адміністрація буде слідкувати за подіями і, можливо, застосує ці дієві санкції.
Питання в тому, що є компанія Nord Stream AG, вона швейцарська і вже подала на сертифікацію в якості оператора. На наше переконання, на цю компанію мають накласти санкції, бо це фактично російська компанія і вона є ключовим елементом проекту.
Г.А.: А щодо європейських правил?
Німецький регулятор має сертифікувати цього оператора, щоб він міг почати працювати. Але за європейськими правилами Третього енергопакету не може особа, або група осіб контролювати і видобуток, і продаж газу, і його транспортування. Тому, коли «Газпром» та Путін контролюють і видобуток газу в Росії, і транспортування його в Європу, це неприпустимо з точки зору європейського права. Тому цей газопровід не має працювати навіть з огляду на європейські правила, які обов'язково мають бути застосовані до нього.
Г.А.: Минулого тижня, суд Євросоюзу підтримав застосування принципу солідарності до трубопроводу OPAL. Чи є у вас сподівання, що подібні судові рішення здатні зупинити роботу «Північного потоку-2»?
Дивіться також: В Україні вітають рішення суду ЄС, яке може вплинути на транзит російського газуТак. Це рішення суду має прямий стосунок до «Північного потоку-2», бо воно означає, що німецький регулятор, який буде розглядати питання про сертифікацію газопроводу, має дивитися на відповідність цьому принципу . Принцип солідарності означає що німецький регулятор має оцінювати вплив не лише на Німеччину, але і на інші країни, у даному випадку Євросоюзу, а російський газ, який йде через Україну в Європу, потім йде через такі європейські країни як Словаччина, Угорщина, Польща і якщо не буде транзиту через Україну то відповідно ці європейські країни теж постраждають.
Як у нас кажуть, гуртом і батька легше бити. Тобто ми вважаємо що якщо з усіх боків буде розуміння що це геополітичний проект що це зброя та загроза безпеці України всьому регіону, то цей проект ніколи не буде реалізований, газопровід не запрацює.
Г.А.: Який основний фактор здатний зупинити цей проект: санкції, регулятор, чи судові рішення?
Як у нас кажуть, гуртом і батька легше бити. Тобто ми вважаємо що якщо з усіх боків буде розуміння що це геополітичний проект що це зброя та загроза безпеці України всьому регіону, то цей проект ніколи не буде реалізований, газопровід не запрацює.
Має бути комплекс заходів і американські санкції є дуже важливим елементом. Вони дієві.
Г.А.: Чи взагалі можливо компенсувати Україні шкоду від «Північного потоку-2»?
Як можна компенсувати країні критичні загрози для безпеки? Україна є об’єктом військової агресії з боку Росії. Ми також говоримо, що цей проект є символом західної корупції, тобто, якщо він буде добудований, то Україні дуже складно буде проводити прозахідні ринкові реформи.
Г.А.: В чому найбільша загроза для України від «Північного потоку-2»?
Якщо не буде фізичного транзиту газу через Україну, значно зросте ризик повномасштабної військової агресії з боку Росії. Росія очікуватиме, що якщо військові дії не зачіпатимуть європейських споживачів, Європа обмежиться висловлюваннями глибокого занепокоєння подіями в Україні.
Г.А.: Канцлер Німеччини Ангела Меркель, перебуваючи у Вашингтоні заявляла про можливі активні дії Німеччини, якщо Росія використовуватиму газ в якості зброї проти України. У ЗМІ говорять про можливість обмеження імпорту російського газу з Німеччини.
Чесно кажучи, не віриться що, наприклад, якщо буде повномасштабна війна в Україні і всі будуть розуміти що це робить Кремль, то Німеччина зможе накласти дієві санкції на експорт газу в Німеччину, бо це означатиме, що німецький споживач взимку залишиться без тепла і газу.
Ми маємо бути реалістами, розуміти ці ризики наперед і не допускати, щоб було пізно - і всі будуть розводити руками і висловлювати глибоке занепокоєння, як це вже було з окупацією Криму та частин Донецької та Луганської областей.
Г.А.: А щодо запевнень у збереженні транзиту російського газу через Україну?
Україна вже мала Будапештський меморандум, на який вона розраховувала як на гарантію безпеки. Будапештський меморандум номер 2 для нас не є чимось привабливим.
Я не розумію, як Німеччина може гарантувати транзит газу територією України, якщо вона його не видобуває, не подає газ з території Росії. Теоретично це могла б гарантувати Росія, але постає питання - яка ціна цих гарантій, бо Україна вже мала Будапештський меморандум, на який вона розраховувала як на гарантію безпеки. Будапештський меморандум номер 2 для нас не є чимось привабливим.
Чи можна вірити, якщо хтось щось пообіцяє за Росію? Не можна вірити навіть тому, що Росія сама пообіцяє. Ми це проходили на практиці. Я особисто вів переговори з «Газпромом» і підписував контракт на транзит. На практиці, вони приходять на переговори і кажуть: «Ми не знаємо про що ви і з ким говорили без нас».
Г.А.: Чи чує ваші аргументи Німеччина?
Зустріч минулого тижня між Меркель та Зеленським тривала більше чотирьох годин. Це була дуже довга розмова - більше 4 годин - була відверта, дружня розмова між президентом Зеленським пані Меркель. Я брав участь там де стосовувалося «Північного потоку-2», енергетики, зеленої енергетики. Пан Зеленський був дуже переконливий, принаймні це можна було побачити з реакції пані Меркель. А я своїми технократичними професійними аргументами, мені здавалося, багато в чому переконував пані Меркель.
Г.А.: Чи є питання корпоративного управління «Нафтогазу» проблемним у відносинах зі США? В Держдепі називали маніпулятивним те, як відбулась зміна керівництва компанії в квітні.
Цього разу взагалі це питання не стоїть, бо є більш серйозні нагальні питання «Північного потоку-2». Однак, з цього питання є прогрес - нещодавно був у першому читанні прийнятий закон щодо продовження реформи корпоративного управління. Сподіваємося найближчим часом буде відкритий конкурс на четвертого члена незалежного наглядової «Нафтогазу» і нарешті, після великої перерви, цей новий член наглядової ради буде відібраний у результаті відкритої конкурентної процедури.
Повністю оновлений склад наглядової ради має запрацювати приблизно у листопаді, щоб у нового складу був час до травня обрати нового керівника «Нафтогазу».
Г.А.: Чи планує у ви подаватись на посаду?
Чесно кажучи я не хотів мати зараз цю посаду, Поки у мене інші плани на майбутнє, але складно сказати, особливо розуміючи які величезні виклики стоять перед «Нафтогазом».
Дивіться також: Речниця Білого дому – про Північний потік-2 та зустріч Байдена та Меркель
Your browser doesn’t support HTML5