Перші після помаранчевої революції великі закордонні інвестиції прийшли на Закарпаття. Там відкрили новий завод світової німецької фірми “ВЕТ Аутомотив Системз”, де вироблятимуть системи підігріву сидінь для авт.
У містечку Виноградові під Ужгородом свято: сюди прийшли закордонні інвестиції. Німецька фірма “ВЕТ Аутомотив Системз”, що має виробничі потужності в Угорщині, Мексиці, Китаї, вкладає гроші в побудову заводу в Україні. Перша порція вливань у мільйон двісті тисяч євро вже зробила чудесну метаморфозу з корпусами колишнього Виноградівського промкомбінату, який десять років стояв пусткою і в якому протікав дах. Тепер тут євростандарт: склопакети вікон, кондиціонери, комп`ютери. Палац, -- каже голова Виноградівської райради Михайло Довженин. «Чесно кажучи, такого красивого, просторого, із п`ятьма тисячами квадратних метрів площі приміщення у нас і не було», зазначив вiн.
За один-два роки, коли завод запрацює на повну потужність, тут буде зайнято 900 робітників. Губернатор Закарпатської області Віктор Балога каже, що прихід інвестицій у Виноградів – подія далеко не місцевого значення. «Це для області як ковток свіжого воздуху, тому що кожне відкриття підприємства це нові робочі місця», - пiдкреслив губернатор.
За словами Балоги, Закарпаття за останні 6 років мало 250 мільйонів доларів іноземних інвестицій. А реально відчути покращення добробуту можна буде – мріє він – коли західні інвестори вкладатимуть в область по 300-400 мільйонів доларів щороку. І як твердить губернатор, умови для того, щоб інвестор прийшов, зі зміною влади в Україні з`явились:
«Я можу дати порівняння тому, що було, і тому, що є. Бо я єдиний глава адміністрації, призначений повторно. І я знаю, які тоді були умови морально-психологічні і політичні, і які сьогодні».
На відкриття заводу до Виноградова прибув посол Німеччини в Україні. Дітмар Штюдеманн у вітальній промові заявив: після помаранчевої революції Німеччина визнала, що Україна їй цікава. А згадавши про інвестиційний міні-Давос, який саме проходить у Києві, зауважив: мало говорити про інвестиції, треба ще інвестувати. І ми робимо саме це, -- сказав посол, перерізавши стрічку.
Після урочистостей, відповідаючи на запитання журналістів, Дітмар Штюдеманн заявив, що дискусії про реприватизацію, які ведуться зараз в Україні, становлять певні труднощі для інвесторів. Одначе зі свого досвіду можу вам сказати, -- зауважив дипломат, -- я не знав і не чув, щоб ці реприватизаційні дискусії справді когось з інвесторів відлякали.
А от гендиректор “ВЕТ Аутомотив Україна” Йорг Еверс невдоволений. Вiн каже, що чекав після помаранчевої революції пом`якшення умов для закордонного інвестора, але доводиться й далі платити 20% ПДВ, ввозячи обладнання для заводського виробництва. Утім, як визнає гендиректор, підприємство рентабельне. Загальновідомо, що в Україні дешева робоча сила. За рівнем зарплат завод “ВЕТ Аутомотив” в Україні можна порівняти з заводом фірми в Китаї. На заводі у Мексиці зарплата вища у два з половиною раза, в Угорщині – в 5 разів, а в Німеччині робітник на їхньому ж заводі отримує в 30 разів більше.
Загальновідомо, однак, і інше. Вищі зарплати робітникам у закарпатському Виноградові – бодай на рівні тієї ж Словаччині, кордон з якою ось тут поряд – світять лише тоді, коли прихід інвестицій в Україну стане не святом, а буденною справою.