Минулого тижня президент Віктор Ющенко підписав указ про звільнення з посади посла України у США Михайла Резника. Зміни голови дипломатичного представництва у США очікували від моменту приходу нової влади в Україні. Рішенням не були здивованi і американські українці.
Як заявив в інтерв’ю Голосу Америки один з провідних діячів української діаспори у США -- голова Українсько-американської координаційної ради -- Ігор Ґавдяк, після помаранчевої революції в Україні Америка, діаспора і цілий світ очікували чітких змін в політиці нового українського керівництва, зокрема у відношенні до США. У цьому плані, продовжив пан Ґавдяк, посол Резник, чи правильно це, чи ні, ототожнювався з режимом екс-президента Кучми. Отож виникла потреба замiнити його людиною, яка репрезентуватиме президента Ющенка, додав він.
Втім голова впливової діаспорної організації визвав, що обстановка, в якій працював посол Резник, була чи не найскладнiшою із тих, в яких довелося працювати послам незалежної України у Вашингтоні. За словами пана Ґавдяка, не в останню чергу роботу Михайлу Резнику ускладнювала неприхильність Америки режиму Леоніда Кучми і за таких обставин, сказав він, нинiшньому послу було важко добитися будь-яких конкретних успіхів.
Щодо посади посла України у США загалом Ігор Ґавдяв назвав її серед найважливiших i найпрестижнiших з усiх українських дипломатичних призначень. Тому, як уважає він, наступний посол повинен бути добрим дипломатом, добре володіти англійською мовою i мати глибоке розуміння американської системи влади та психіки американців. В необхідності таких якостей пан Ґавдяк переконався, як сказав він, під час особистих знайомств з попередниками Михайла Резника та їх спілкувань з американськими офіційними особами, свiдком яких йому доводилось бути.
Серед пріоритетних завдань, які чекатимуть нового посла України у США, пан Ґавдяк назвав скасування дії поправки Джексона-Веніка, яка ускладнює американсько-українськi торговельнi стосунки, та заходи для переконання уряду Спочучених Штатів підтримати вступ України до Світової організації торгівлі та НАТО. Не менш важливими американсько-український дiяч уважає залучення якнайбільше інвестицій в українську економіку.
Щодо особи нового посла, призначення якого очікується, пан Ґавдяк сказав, що українська діаспора, на його погляд, повинна бути готова співпрацювати з будь-ким, хто обійме цю посаду.
До речі, планувалося, що гостем нашої студії буде також сам посол Резник, але він відмовився прийти, пославшись на зайнятість.