Коснтитуційний суд України сьогодні ухвалив рішення, що змінювати лад в країні може тільки народ, єдиний шлях до цього – всеукраїнський референдум. Водночас судді визначили, що ухвалена під час помаранчевої революції конституційна реформа набере чинності з 1 січня.
Відтепер конституційних реформ від парламенту не буде. Конституційний суд своєю ухвалою роз`яснив, що єдиним джерелом влади в країні є народ, і що лише він має право визначати конституційний лад України. Зробити це можна у єдиний спосіб – проведенням всеукраїнського референдуму.Більше того, судді кажуть про те, що норми про внесення змін до Основного закону суперечать самій Конституції у частині здійнення народовладдя.
Раніше зміни до Конституції в Україні вносив парламент за досить складною процедурою – подвійним голосуванням, до того ж друге – не менше трьома стами голосів.
Останнє голосування за конституційну реформу в українському парламенті стало єдиним шляхом виходу із політичної кризи під час помаранчевої революції. Тоді депутати ухвалили рішення про створення парламентсько-президентської республіки і забрали в президента частину його повноважень, особливо у частині формування уряду. Цю реформу судді визнають за дійсну і кажуть, що для її затвердеження проводити реферндум не потрібно.
Згідно з новою моделлю конституційного ладу, український уряд формуватиме парламент, обраний на пропорційній системі. Він також і обиратиме прем`єр-міністра. Натомість президент отримає більше підстав для розпуску парламенту.
Для того, аби щось змінити вже у цій моделі державного управління, політикам без референдуму ніяк не обійтися.