Третє травня – Всесвітній день свободи преси. У цьогорічному звіті про свободу преси у світі вказується на тривожні тенденції в країнах Азії, Латинської Америки і колишнього Радянського Союзу. Документ був оприлюднений на конференції, яку організувала Рада керівників іномовлення, що наглядає за роботою невійськових федеральних відомств, до яких входить і “Голос Америки”.
Присутня на зустрічі заступниця Держсекретаря США Карен Гьюз заявила, що торік загинула рекордна кількість журналістів у світі:
“Журналісти розкривають корупцію і злочинність. Вони вказують на порушення прав людини у світ. І, можливо, через вище перелічені причини, ми живемо у небезпечний для журналістів час. Сьогодні, як ніколи їм загрожує небезпека, ув’язнення чи смерть”.
У звіті Дому Свободи, присвяченому країнам колишнього Радянського Союзу. Особливу увагу приділено погіршенню свободи преси у Російській Федерації, порівняно з минулими роками, через посилення політичного, економічного тиску на мас-медіа.
Репортер газети “Вашингтон пост” при Білому домі і колишній шеф московського бюро щоденника Пітер Бейкер наголошує, що доказом загострення ситуації в Росії стало вбивство торік кореспондентки “Нової газети” Анни Політковської, яка критикувала політику Кремля у Чечні.
Пітер Бейкер зазначив: “Це умови, в яких незалежним журналістам стає все важче працювати, знаходити місця, де можна почути протилежну думку і продовжувати жити. Це показує досвід, і загибель Політковської є цьому прикладом”.
Іншим підтвердженням складної ситуації зі свободою преси в Росії стала загибель за нез’ясованих досі обставин журналіста Івана Сафронова.
Представниця Дому Свободи Керин Карлекер каже: “Головними методами залякування чи контролю над представниками ЗМІ є економічний тиск, де уряд купує чи здобуває контрольний пакет акцій, не тільки у сфері мовлення, але також і друкованих ЗМІ”.
Як відомо, Володимир Путін уже оголосив про жорсткіший контроль над медіа-простором в Інтернеті напередодні президентських виборів наступного року. Автори звіту Дому Свободи висловлюють занепокоєння, що погіршення свободи преси в Росії може мати негативні наслідки для сусідніх держав.