Економісти негативно оцінили діяльність уряду Януковича

Підсумки діяльності уряду Віктора Януковича та очікування від нового уряду. Опитування на таку тему провів Центр “Соціовимір”, з’ясувавши думку 25 провідних українських експертів-економістів. Як свідчать результати, переважна більшість експертів доволі негативно оцінюють півторарічну діяльність уряду Януковича.

Найбільше критики було висловлено щодо таких сфер, як боротьба з корупцією, детінізація економіки та відокремлення влади від бізнесу. Тут експерти практично одностайні – понад 90% опитаних виставили негативні оцінки.

Так само скромними названо досягнення уряду в стриманні інфляції, стабілізації цін на споживчі товари, комунальні послуги, енергоносії. Лише у двох напрямках експерти помітили позитив. Це зростання ВВП та зовнішньоекономічна діяльність. Якщо результати опитування перевести в шкільні “оцінки”, то уряд іспиту не склав, – каже голова правління Центру “Соціовимір”, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран:

“Якби гіпотетично уряду Януковича довелось складати іспит перед основними професорами, потужним експертним середовищем, то за нашими результатами уряд Януковича отримав би двійку у всіх категоріях. Лише у двох напрямках та сферах діяльності – зовнішньоекономічній та зростання ВВП уряд отримав би трійку. Однак, щодо боротьби з корупцією, детінізацією економіки та відокремленням влади від бізнесу, то у цих напрямках Янукович просто не був би допущений до іспиту”.

При цьому, відповідаючи на запитання про причини рекордної інфляції в нинішньому році, експерти на перше місце поставили непрофесійність уряду Януковича і на друге – негативні тенденції у світовій економіці. Цікаво, що таку причину, як “деструктивні дії опозиції” вказали тільки 13% опитаних.

Який уряд спроможний поліпшити глобальну конкурентоспроможність економіки України? На думку більшості 36% експертів-економістів, з таким завданням здатен впоратись уряд Юлії Тимошенко, сформований коаліцією БЮТ+НУ-НС. Тільки 16% назвали оптимальним з економічного погляду уряд, сформований коаліцією в складі Партії регіонів і НУ-НС, і тільки 8% – уряд, очолений Януковичем. Водночас кожен п’ятий експерт вельми песимістично оцінює спроможність будь-якого уряду, сформованого на базі нової парламентської більшшості, поліпшити конкурентоздатність вітчизняної економіки.

Відповідаючи на запитання, який уряд спроможний зменшити мастштаби корупції в країні, 40% експертів також назвали уряд Тимошенко. Жоден експерт не вірить, що побороти корупцію може уряд, сформований Партією регіонів і НУ-НС.

Що ж до першочергових заходів, які має здійснити уряд, то на думку провідних експертів-економістів, це має бути подолання корупції, відділення бізнесу від влади, подолання контрабанди, зменшення податкового тягара на малий та середній бізнес.

Один з учасників опитування, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський зазначає:

“Ми чітко бачимо, що мова йде про подолання корупції, відділення бізнесу від влади, подолання контрабанди. Це означає певний запит з боку експертів на інституційні реформи, а якщо говорити більш просто, це питання організації влади. Те, що ми сьогодні спостерігаємо, говорить про те, що організація влади як механізм, як режим вироблення і реалізації економічної політики відрізняється надзвичайно низькою ефективністю. Хто міг провести ці зміни – експерти відображають певний запит на зміну, я сказав би, політичних облич”.