Якщо Росія вимагає ринкової ціни за газ, Україна виставить ринкову ціну за транзит. Дешеве перекачування російського газу українською територією віднині оголошене поза законом. Заборону на колишній «смішний» тариф в 1,6 долара за 1000 кубів на 100 кілометрів наклав Господарський суд Києва.
Заборона адресується компанії «Нафтогаз України», а судове визначення винесене за позовом Мінпаливенерго. У своєму позові міністерство вимагало визнати недійсною угоду, укладену до кінця 2010-го року, про транзит російського природного газу територією України. Підстава – угоду уклав колишній заступник голови правління НАК «Нафтогаз Ігор Воронін, який – твердить позивач – не мав на те повноважень від Кабінету Міністрів.
Визначення господарського суду, винесене у понеділок 5-го січня, не є остаточним; розгляд справи по суті призначений на 9-те січня.
А проте у Москві на судову заборону дешевого транзиту відреаґували блискавично. «Фільчиною грамотою» назвали це рішення в Державній Думі. Як заявив голова думського комітету з міжнародних справ Костянтин Косачов, українські суди не уповноважені приймати рішення щодо міждержавних угод про транзит газу. «Це не більш ніж фільчина грамота», – заявив Косачов, наголосивши, що таке рішення може ухвалити тільки Стокгольмський арбітражний суд.
Так само як ціна транзиту, далека від вирішення і суперечка про ціну газу. У неділю 4-го січня російський «Газпром» оприлюднив нову пропозицію – тепер уже 450 доларів за тисячу кубів газу, поставленого в Україну. Астрономічну суму голова правління «Газпрому» Олексій Міллер обґрунтував не без іронії: мовляв, від «пільгової» ціни у 250 доларів українська сторона відмовилась; не влаштувала українців і названа ціна в 370, а відтак у 418 доларів за тисячу кубів.
А тим часом у «Нафтогазі» ціну в 450 доларів називають неадекватною не тільки для України, але й для Європи. Прийнятною ціною за російський газ у відомстві вважають 201 долар за тисячу кубів. Про це заявив голова відомства Олег Дубина. Він послався на таку ж пропозицію, озвучену раніше Президентом Ющенком і Прем’єром Тимошенко. При цьому тариф за транзит – підкреслив Дубина – також має зрости до 2 доларів 5 центів. Голова «Нафтогазу» наголосив:
«Я готовий у будь-який момент вилетіти в Росію, щоб підписати контракт. Але я хочу підписати тільки те, що є економічно обґрунтованим для держави Україна».
Нагадємо, що контракт на постачання російського газу в Україну досі не укладений. Як повідомлялося, з 1 січня 2009-го року «Газпром» припинив поставки газу в Україну через брак домовленостей про ціну газу і ставку транзиту.
У попередньому 2008-му році ціна на російський газ для України становила 179,5 долара, а ставка транзиту дорівнювала 1,6 долара за тисячу кубометрів газу на 100 кілометрів шляху.