Туреччина попереджає адміністрацію президента Обами про можливість негативних дипломатичних наслідків, якщо США не заблокує резолюцію про визнання масових убивств вірмен під час Першої світової війни, в Османській імперії, геноцидом.
Не зобов’язуючу резолюцію про геноцид вірмен схвалив Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США. За неї проголосували 23 конгресмени, а проти - 22.
Резолюція визнає вбивство вірмен в Отаманської імперії геноцидом.
Майже негайно, у відповідь на це, турецький уряд відкликав свого посла у США на консультації до Анкари.
Міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу, як повідомляють мас-медія, сказав під час прес-конференції, що адміністрація США не приклала досить зусиль, щоб заблокувати голосування у справі геноциду в Комісії із закордонних справ Палати представників. Він, однак, висловив сподівання, що адміністрація стримає передання цієї резолюції на розгляд Палаті представників у повному її складі.
Міністр Давутоглу зазначив, що Туреччина рішуче наміряна далі прикладати зусилля для нормалізації стосунків із Вірменією і наголосив, що вона є проти чинення будь-якого тиску з зовні у цій справі.
Туреччина і Вірменія підписали у жовтні домовленість про нормалізація відносин, але парламент Туреччини поки що її не ратифікував.
Президент Обама під своєї виборчої кампанії у 2008 році обіцяв визнати вбивство вірмен актом геноциду. Втім, ставши президентом, він називає це «найбільшим злодіянням» 20 віку, а не актом геноцидом. Сполучені Штати співпрацюють з Туреччиною та Вірменією у справі взаємного примирення, і Білий Дім відзначає певний поступ у цьому напрямку. Адміністрація президента зверталась раніше до Комітету Палати представників взяти до уваги те, щоб схваленням резолюції не образити Туреччину.
Держсекретар Гилларі Клинтон згадала про це у розмові з кореспондентами у столичному Сан Хосе, в Коста-Ріка:
« Ми обоє - президент Обама і я - чітко дали до зрозуміння, як торік так і цього року, що будь-які дії Конгресу у цій справі не відповідні, з нашого погляду, і ми їх не підтримуємо».
Держсекретар розмовляла з головою Комітету із закордонних справ Палати представників, демократом Говардом Берманом, ще заздалегідь до схвалення резолюції, і закликала його відкласти будь які слухання, чи голосування у цьому питанні.
Втім Берман не відреагував на ці слова і лише зауважив, що американсько-турецькі відносини залишатимуться міцними не залежно від результатів голосування:
«Я переконаний, що турки, не зважаючи на все ці заяви сьогодні, в основному визнають, що американсько-турецький альянс є, попросту, занадто важливим щоб їм могла перешкодити не зобов’язуюча резолюція схвалена Палатою представників».
Конгресмен Берман та інші прихильники резолюції кажуть, що моральним обов’язком Сполучених Штатів є виступати проти геноциду, щоб запобігти повторенню будь-яких подібних випадків.
Конгресмен-республіканець Ден Бартон голосував проти резолюції про геноцид, посилаючись на важливість американських баз військово-повітряних сил у Туреччині для подальший американських військових операцій в Іраку та Афганістані:
«Усвідомлюючи, що нам доведеться колись вдатись до певних військових дій, можливо навіть проти Ірану, то було б доцільним мати якомога більше друзів у тій частині світу».
Спікер Палати представників Ненсі Пелосі поки що не згадувала про те, чи резолюцію про вірменський геноцид буде передано на голосування у Палаті представників у повному її складі.
Комітет із закордонних справ схвалив подібну резолюцію про геноцид вірмен у 2007 році. Завдяки наполегливим домаганням тодішнього президента Джорджа Буша, вона не була передана на голосування Конгресу.
Вірменія похвально висловилася про прийняту резолюцію . Міністр закордонних справ Едуард Налбандян каже, що це є «доказом» американській відданості «універсальним людським цінностям» і важливим кроком вперед, для запобігання будь-яким злочинам проти людства.
Вірмени кажуть, що турки Османської імперії знищили 1.5 мільйона людей впродовж 1915-1923 років. Однак, Туреччина рішуче відкидає спроби називати це масове вбивство геноцидом і каже, що під час громадянської війни загинуло значно менша кількість вірмен, зазначаючи при цьому, що тоді гинули також і турки.