Адміністрація Трампа схвалила продаж зброї Ізраїлю, попри занепокоєння демократів у Конгресі

Жителі Гази на тлі масштабних руйнувань, спричинених наземним і повітряним наступом ізраїльських військових у таборі біженців Джабалія в місті Газа, п’ятниця, 7 лютого 2025 р. (AP Photo/Jehad Alshrafi)

Адміністрація президента США Дональда Трампа оголосила в п'ятницю, що вона схвалила продаж військових засобів Ізраїлю на суму близько 7,4 мільярда доларів, незважаючи на прохання законодавців-демократів призупинити продаж до отримання додаткової інформації.

Міністерство оборони оголосило, що Державний департамент схвалив пакет для Ізраїлю вартістю приблизно 6,75 мільярда доларів, який включав боєприпаси, комплекти наведення та запали з Boeing Co BA.N серед основних підрядників.

У ньому також детально описана угода, оцінена в 660 мільйонів доларів США, щодо продажу ракет Hellfire Ізраїлю, в якій Lockheed Martin LMT.N буде головним підрядником.

Оголошення прозвучало під час візиту прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу до Вашингтона для зустрічі з Трампом, представниками адміністрації та членами Конгресу.

Конгресмен Грегорі Мікс, демократом у Комітеті у закордонних справах Палати представників, засудив те, що він назвав рішенням порушити давній прецедент перегляду Конгресом великих продажів зброї.

Він сказав, що обговорював свої занепокоєння щодо продажу з адміністрацією, яка не надала значних документів чи обґрунтувань.

"Я продовжую підтримувати критичні військові потреби Ізраїлю, оскільки він стикається з низкою регіональних загроз, і брав участь у тісних консультаціях з адміністрацією з низки питань і проблем", — сказав Мікс у заяві.

Він сказав, що це рішення свідчить про відсутність поваги до Конгресу як до рівноправної гілки влади.

"У Сполучених Штатах у нас немає королів — ми — демократія, що ґрунтується на Конституції, яка керується законами", — сказав Мікс.

Білий дім поки не відповів на запит про коментар.

Адміністрація колишнього президента Джо Байдена повідомила Конгрес про запропонований продаж Ізраїлю зброї на 8 мільярдів доларів у січні, повідомили тоді двоє американських чиновників.

Це узгоджується з давньою практикою надання головам і високопоставленим членам комітетів із закордонних справ Палати представників і Сенату можливості переглянути продаж і запитати додаткову інформацію перед офіційним повідомленням Конгресу.

Трамп розпочав свій другий термін 20 січня.

Трампа не вперше діє в обхід правил продажу зброї

Трамп налагодив тісні стосунки з Нетаньягу, пообіцявши рішуче підтримувати Ізраїль у його війні проти ХАМАС у секторі Газа. Цього тижня він шокував світ, заявивши, що сподівається, що Сполучені Штати візьмуть під контроль Газу.

У перші два тижні свого другого терміну Трамп зіткнувся з судовими оскарженнями через дії, які, на думку опонентів, суперечать Конгресу, такі як вжиття заходів щодо ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Раніше Трамп обходив процес перевірки зброї. Під час свого першого терміну він розлютив як демократів, так і республіканців у 2019 році, оголосивши надзвичайний стан, щоб усунути заперечення, пов’язані з правами людини, щодо продажу зброї на суму понад 8 мільярдів доларів Саудівській Аравії, Об’єднаним Арабським Еміратам та Йорданії.

Жертви цивільного населення під час війни в Газі викликали занепокоєння щодо прав людини у деяких законодавців США.

Бойовики під керівництвом ХАМАС напали на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, убивши близько 1200 людей і захопивши понад 250 у заручники.

У відповідь Ізраїль розпочав війну в Газі, яка, за даними органів охорони здоров’я Гази, підконтрольних ХАМАСу, забрала життя понад 47 000 палестинців і спустошила палестинську територію.

Дивіться також: ООН, ЄС та Близький Схід реагують на заяви Трампа про можливість контролю США над Газою