Президент Азербайджану каже, що в збитий літак поцілили з території Росії

Фото авіакатастрофи Азербайджанського літака, 25 грудня 2024 року (Administration of the Mangystau Region via AP)

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив у неділю, що пасажирський літак, який розбився минулого тижня, в результаті чого загинули 38 людей, був пошкоджений випадковим обстрілом з території Росії, додавши, що деякі в Росії брехали про причину катастрофи.

Президент Росії Путін вибачився перед Алієвим у середу за "трагічний інцидент" у російському повітряному просторі за участю рейсу J2-8243 Азербайджанських авіаліній після того, як російська протиповітряна оборона застосувала українські ударні безпілотники.

У заяві Кремля не йдеться про те, що Росія збила літак, лише зазначається, що кримінальну справу відкрито.

"Наш літак був збитий випадково", - сказав Алієв на державному телебаченні в неділю, додавши, що літак потрапив під якісь електронні перешкоди, а потім був обстріляний, коли він наближався до південного російського міста Грозний.

Дії пілотів, які загинули під час катастрофи, в Азербайджані високо оцінили за посадку, яка дозволила вижити 29 людям.

"На жаль, у перші три дні ми чули лише абсурдні версії з Росії", - сказав Алієв про заяви в Росії, що причиною катастрофи стало, буцімто, зіткненням з птахом або вибух газового балона.

"Ми були свідками явних спроб приховати цю справу", - сказав азербайджанський лідер, який має тісні зв'язки з Росією і отримав освіту в одному з найкращих московських університетів.

Алієв заявив, що хоче, щоб Росія визнала свою провину у збитті літака та покарала винних. Путін і Алієв провели чергову телефонну розмову в неділю, повідомили в Кремлі. Подробиці не розкривались, але в суботу було сказано, що як цивільних, так і військових фахівців допитують про те, що сталося.

Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін у телефонній розмові запевнив генпрокурора Азербайджану, що Москва доручила розслідування найдосвідченішим експертам і проводяться дії для встановлення причин і обставин події. За даними Кремля, літак розбився в середу поблизу міста Актау в Казахстані після того, як вилетів з півдня Росії, де в той час українські безпілотники атакували кілька міст.

Російське державне інформаційне агентство ТАСС цитує Міністерство транспорту Казахстану, яке повідомило, що влада відправить два бортові самописці з чорною скринькою до Бразилії, де був виготовлений пасажирський літак Embraer EMBR3.SA E190.

Їх досліджуватиме Центр розслідування та запобігання авіаційним подіям, який мав технічні можливості для виконання цього завдання, повідомили в міністерстві. Надзвичайно рідкісні оприлюднені суботні вибачення від Путіна — це найближче те, що Москва підійшла до того, щоб прийняти певну провину за катастрофу.

Чотири джерела, знайомі з попередніми висновками азербайджанського розслідування катастрофи, повідомили Reuters у четвер, що російська ППО помилково збила його.

Поховання

У неділю в Азербайджані вшанували пілотів і пасажирів літака.

Капітан Ігор Кшнякін і другий пілот Олександр Кальянінов, обидва етнічні росіяни з азербайджанським громадянством, і Хокума Алієва, стюардеса, були відзначені повними почестями на церемонії на Алеї пошани в центрі Баку, на якій були присутні Алієв і його дружина Мехрібан.

"Пілоти були досвідчені і знали, що не переживуть цієї аварійної посадки", — сказав Алієв, відзначивши їх за самопожертву.

"Щоб врятувати пасажирів, вони діяли з великим героїзмом, тому в результаті були ті, хто вижив", - сказав він.

Алієв присвоїв екіпажу посмертно звання Національного Героя Азербайджану.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв також нагородив громадян, які допомагали рятувати тих, хто вижив, зокрема працівників швидкої допомоги, медиків, поліцейських та співробітників аеропорту та місцевої енергокомпанії.

Реактивний літак Embraer вилетів зі столиці Азербайджану Баку до Грозного, що на півдні Росії, в Чечні, перш ніж повернути сотні миль через Каспійське море.

Офіс президента Азербайджану заявив, що пілоти боролися за контроль над літаком, відчайдушно намагаючись знайти місце для посадки.

З пробоїнами у фюзеляжі, деякими пораненими членами екіпажу та розгерметизованою кабіною пілотам вдалося перелетіти Каспійське море до аварійної посадки.

Алея Пошани є найсвятішим сучасним місцем поховання в Азербайджані, де спочивають видатні політики, поети та вчені, у тому числі Гейдар Алієв, батько нинішнього президента.

Донька капітана Кшнякіна Анастасія Кшнякіна розповіла, що її батько був відданим пілотом і дуже серйозно ставився до своїх обов’язків перед пасажирами.

"Мій батько завжди говорив: коли я злітаю, я відповідаю не тільки за своє життя, а й за життя всіх пасажирів і членів екіпажу", – сказала Кшнякіна.

"Своїм останнім польотом він довів, яким має бути справжній герой".

Дивіться також: "Перші ознаки вказують, що літак був збитий російськими ППО". США пропонують допомогу у розслідуванні катастрофи азербайджанського літака