Союзники України у Вашингтоні обговорюють різні можливості застосування заморожених російських активів для допомоги Україні. Питання того, як використати понад 285 мільярдів доларів заморожених на Заході російських активів обговорюється практично на кожній зустрічі, яку голову Національного банку України Андрій Пишний проводить у Вашингтоні цього тижня, де відбуваються весняні збори МВФ та Світового банку.
"Ми бачимо що цей діалог сьогодні триває і він доволі інтенсивний, - сказав Пишний в інтерв'ю Українській Службі Голосу Америки. - В ході зустрічей, які в мене відбулися за ці два дні, я можу сказати, що кожна зустріч так чи інакше торкалася цього питання або з нашої ініціативи, або з ініціативи наших партнерів. Це означає, що відповідь незабаром буде знайдена, принаймні, ми в цьому зацікавлені".
Міністерка фінансів США Дженет Єллен заявила пресі у вівторок, що США та партнери по "Групі семи" активно шукають шлях, як використати заморожені активи РФ на допомогу Україні зараз, коли Росія може бачити сигнали втоми від союзників України.
"Я побоююсь, що Росія починає бачити сигнали, що США та союзники втомлюються і їм все складніше знаходити шляхи підтримки України, і це дає їм надію, що вони можуть перечекати нас, дочекатись, щоб наша рішучість розсипалась", - вказала Єллен.
Міністр фінансів Великої Британії Джеремі Гант сказав в інтерв'ю Bloomberg, що говоритиме з Єллен про шляхи використання російських активів, назвав саму ідею "інтригуючою". Він також запевнив, що Британія "підтримує те, щоб Росія заплатила ціну за жахливі злочини, які вони скоїли в Україні".
Розглядаються різні можливості використання цих активів - від конфіскації активів до використання їх як застави, каже Єллен.
Єллен наголошує: Україні потрібен безперервний потік допомоги, "і тому ми зосереджуємося на пошуку шляху розблокувати економічну цінність і забезпечити потік ресурсів з російських суверенних активів".
Незалежно від того, який варіант буде обрано, каже Пишний, насамперед потрібне політичне рішення: "Кожен із варіантів потребує щонайменше двох принципових відповідей: перша - політична, друга - юридична. На моє глибоке переконання, саме в такій послідовності".
Україна прагне отримати доступ до заморожених російських активів, а не лише до доходів від таких активів.
"Ми залишаємося прихильниками консолідованої відповіді міжнародного товариства на порушення міжнародного права, яку провідні юридичні школи визначили як концепцію контрзаходів, це відкриває можливість доступу до самих нерухомих активів", - каже глава НБУ.
Все ж Пишний відзначає: дискусія пожвавилась щодо варіанта залучення боргу, коли знерухомлені активи розглядаються як застава для позики. Він вказує, що є інші варіанти, які передбачають можливість для України залучити позику під майбутні доходи, які генерують ці активи.
Український посадовець припускає і те, що буде каскад рішень, які поступово відкриватимуть доступ України до активів.
Необхідна політична воля, щоб прийняти принципове рішення, "щоб потім знайти юридичне обґрунтування, структурувати це рішення таким чином, щоб воно відповідало міжнародним правилам і жодним чином не підважувало їх", підсумував Пишний.
В Україні сподіваються, що конкретне рішення буде оголошене на саміті "Групи семи" в червні.
"Я очікую цих рішень кожного дня, це така, знаєте, наша невеличка мрія вартістю в 300 мільярдів, яка для України є дуже важливою тому, що, по-перше, вона буде свідченням того, що демократичний від пошуку варіантів перейшов до активної фази реалізації. По-друге, вона відповідатиме принципам справедливості".
Пишний нагадує: лише за березень "Росія атакувала нас чотирма сотнями ракет різних типів, 600 бойових дронів і 3 тисячами керованих авіаційних бомб".
"Всі ці атаки в тому числі завдали шкоди через те, що Україні не вистачає зброї, в Україні не вистачає захисту, який би міг закрити наше небо", - додає вин.
Загалом дискусії щодо використання заморожених російських активів відбуваються в межах зустрічей "Групи семи", однак в Конгресі США є ініціатива, яка може дозволити президенту США Джо Байдену конфіскувати активи РФ заморожені на території США, щоб використати їх на користь України. Конгрес може проголосувати за відповідний законопроєкт, REPO, вже цього тижня.
Your browser doesn’t support HTML5