Організація Міжнародна амністія видала свій щорічний звіт про дотримання прав людини у світі. Згідно з ним, останнього року вдалося як досягти значних успіхів, так і зазнати серйозних поразок у відстоюванні людської гідності та основних прав та свобод людини.
Уперше в історії, Міжнародний кримінальний суд виніс рішення про притягнення до відповідальності голови держави, який все ще перебуває при владі, - президента Судану Омара аль Башіра. Башір все ще залишається на свободі та навіть нещодавно переміг на виборах.
У січні цього року суд Боснії і Герцеговини виніс вироки за звинуваченням у геноциді в Сребрениці у 1995 році, де військові формування боснійських сербів вбили близько восьми тисяч мусульман-чоловіків.
А минулого місяця суд Аргентини засудив колишнього диктатора країни Рейнальдо Біньйоне до двадцяти п’яти років ув’язнення за злочини, здійсненні його режимом тридцять років тому.
Представник Міжнародної Амністії Ті Кумар каже:
«Внутрішні судові системи багатьох країн розвиваються і довели, що здатні притягти до відповідальності своїх колишніх лідерів та виносити вироки не за політичними мотивами, а за злочини проти людства, здійснені під час їх перебування при владі».
Звіт вказує і на значні поразки. Зокрема, майже через рік після конфлікту у секторі Газа, що тривав 22 дні, досі не відбулося розслідування за звинуваченнями у військових злочинах. Інший приклад – відмова уряду Шрі-Ланки розслідувати катастрофічну ситуацію, в який опинилися тисячі мешканців цієї країни під час збройного конфлікту між урядовими силами та повстанцями - Тиграми визволення Таміл-іламу. Згідно з даними Міжнародної амністії, принаймні сім тисяч людей загинуло.
Захисники прав людини закликають уряд США та лідерів інших впливових країн світу співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом.
Звіт Міжнародної амністії також задокументував випадки знущань та катувань у більше, ніж ста країн світу.