Кожного року проблема незаконної імміграції коштує американському бюджету 130 мільярдів доларів. За різними підрахунками, в країні нині проживає від 11 до 13 мільйонів нелегалів. Сьогодні всі імміграційні питання регулюються у США федеральними законами, втім у квітні 2010-го року штат Аризона прийняв власний закон, який, порівняно з федеральними нормами, жорсткіше регулює питання нелегалів. Вашингтон наполягає, що таким чином Аризона втрутилась у юрисдикцію Конгресу. Влада штату каже, що була вимушена вдатися до такого кроку, оскільки федеральний уряд не зміг захистити кордон від нелегалів.
Щоранку на автостоянці у Фініксі збираються латиноамериканці у надії, що хтось з місцевих найме їх на роботу по господарству. За 2 роки, що минули з часу прийняття в Аризоні жорсткого закону про імміграцію, тисячі нелегалів залишили штат, побоюючись арештів і депортації. Щоправда дехто каже, що новими правилами не дуже переймається, жити за щось треба, а повертатися у Мексику вони не хочуть.
Коли закон вступив у силу, у Фініксі відбувалися демонстрації протесту. Особливо невдоволені були латиноамериканці, оскільки поліції дозволили зупиняти і перевіряти документи у людей, які викликають підозри, іншими словами у мексиканців.
Відтак Федеральний суд постановив заблокувати певні положення нового закону, в Аризоні з цим не погодилися і тепер справа перебуває у Верховному суді.
Адвокат Деніель Ортеґа, опонент закону, вважає, що питання тут не тільки у расовому профілюванні. Імміграція – «парафія» федерального уряду, каже він, і штати не мають права приймати собі додаткові правила. З Ортеґою категорично не погоджується ініціатор законопроекту Расел Пірс:
«Штати мають конституційну силу поліції, їм ніколи не заборонили виконувати ці повноваження».
Новий закон має чимало опонентів в Аризоні, але й багато прихильників. Один з них впливовий шериф повіту Марікопа Джо Арпайо:
«Ми стежимо за дотриманням законів щодо володіння зброєю, щодо наркотиків, пограбувань. Чому цей закон повинен бути винятком?».
Правозахисні організації звинувачують шерифа у расовому профілюванні, яке він заперечує, називаючи справжніми проблемами штату нелегальну імміграцію і наплив наркотиків. Серед мешканців Фінікса також немає одностайності. Новий закон про імміграцію уже глибоко поділив мешканців Аризони, так що рішення Верховного суду, припускають експерти, не зможе примирити усі сторони.