Сполучені Штати уважно стежать за діями Росії та Китаю в Арктиці, і їхня недавня військова співпраця в регіоні надсилає "тривожні сигнали". Про це заявив посол США з питань Арктики Майкл Сфрага.
"Той факт, що вони працюють разом в Арктиці, привертає нашу увагу", - сказав Сфрага, який був приведений до присяги минулого місяця, в телефонному інтерв'ю Reuters з Аляски. - Ми дуже уважно стежимо за цією еволюцією їхньої діяльності".
Сфрага згадав перехоплення американськими й канадськими винищувачами бомбардувальників Росії та Китаю неподалік Аляски у липні, а також те, що у жовтні берегова охорона США виявила кораблі РФ і Китаю, які спільно патрулювали в води неподалік Аляски.
Він сказав, що ці дії проводилися в міжнародному просторі відповідно до міжнародного права, але зокрема той факт, що бомбардувальники пролетіли біля узбережжя Аляски, викликав занепокоєння щодо безпеки США.
"Нам дійсно потрібно думати про безпеку, зміцнювати наші власні альянси, нашу власну взаємну оборону, – сказав Сфрага. - Аляска, північноамериканська Арктика, є західним флангом НАТО, тому ми повинні думати про Арктику в такому ключі".
За його словами, ця діяльність також викликала занепокоєння у союзників США, оскільки Берингова протока та Берингове море дають доступ до північної частини Тихого океану та південної частини Тихого океану.
Як повідомляв Голос Америки, у липні Пентагон представив Арктичну стратегію 2024, відповідно до якої США планують посилити в Арктиці свою присутність і взаємодію із союзниками, включаючи військові навчання, а також моніторинг і реагування на можливі загрози в регіоні.
"Росія продовжує становити гостру загрозу безпеці та стабільності в регіоні, – сказала тоді заступниця міністра оборони США Кетлін Гікс. – Росія продовжує розбудовувати свою військову інфраструктуру в Арктиці та висуває надмірні претензії на арктичні води".
Нагадаємо, у регіоні Північного полюса присутні вісім так званих "Арктичних держав", які мають території за полярним колом: Канада, Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Росія, Швеція і Сполучені Штати.
Присутність Росії в Арктиці, включаючи військову, може становити загрозу для територій США та союзників, зазначили в американському Міноборони. Росія збільшує свою присутність в Арктиці, відкриваючи військові об’єкти радянських часів.
При цьому протягом останніх років Росія та Китай активізували військову співпрацю в Арктиці, одночасно поглиблюючи загальні зв’язки, які включають постачання Китаєм Москві товарів подвійного призначення, попри санкції Заходу проти Росії через війну в Україні, нагадує Reuters.
Китай називає себе "приарктичною" державою і хоче створити "Полярний шовковий шлях" в Арктиці, новий шлях судноплавства, оскільки полярний льодовиковий покрив відступає з підвищенням світових температур, пише агенція.
Це суттєво скоротить шлях з Китаю та інших східноазійських держав до Північної та Західної Європи у порівнянні з традиційним шляхом через Суецький канал.
Арктика також містить викопне паливо та мінерали під землею та морським дном, які можуть стати більш доступними з глобальним потеплінням.
Раніше Голос Америки повідомляв, що за президента РФ Владіміра Путіна, російські амбіції в Арктиці набули нового розмаху, зокрема у 2010-х роках Росія побудувала в Арктиці кілька нових військових баз з аеродромами.
У статті використано матеріали Reuters
Дивіться також: Російська кампанія з дезінформації прагне створити "атмосферу хаосу" в Україні, ЄС