Дотримання Україною демократичних принципів є однією з головних умов від якої залежить підписання угод про асоційоване членство та про вільну торгівлю між Україною та ЄС, – вважає старший економіст інституту економіки імені Петерсона Андерс Аслунд.
Американський експерт, який нещодавно повернувся з України, каже, що занепокоєний як слабким економічним зростанням в Україні, так і авторитарними тенденціями української влади. На його думку, такий розвиток подій не сприяє інтеграції України з ЄС. Для Європейського Союзу, за словами економіста, дотримання демократичних принципів є надзвичайно важливим. В Україні існує уявлення, що договір про асоціацію між Україною та ЄС є базовою угодою про торгівлю та безвізовий режим. Але європейці на це дивляться по іншому, наголошує Андерс Аслунд:
«Уряд України має тенденцію розглядати Європейський Союз як організацію вільної торгівлі, але Європейський Союз розглядає себе, як економічний та політичний союз з визначеними цінностями. Для Європейського Союзу надзвичайно важливо, щоб Україна прийняла і дотримувалась європейських цінностей, що означає свобода, демократія та багато інших подібних речей».
Інвестори, за словами Андерса Аслунда, не поспішають приходити в Україну через відсутність прозорих правил ведення бізнесу. Останнє ембарго на зернові, за словами економіста, було абсолютно невиправданим. Невирішеним залишається питання повернення ПДВ.
На думку Аслунда, проблема України також у відсутності структурних реформ. Якби вони запроваджувались, економіка країни могла б зростати удвічі швидшими темпами, ніж сьогодні. Нічого, за оцінкою експерта, не зроблено в Україні для боротьби з корупцією. Аслунд зазначає, що відкритим також залишається питання, що станеться з малим бізнесом, якщо буде запроваджений новий податковий кодекс:
«Перш за все це добре мати податковий кодекс, щоб мати чіткі правила. Чим він простіший, тим краще. Головні позиції оподаткування повинні регулюватись у кодексі. Але одночасно добре мати якомога менше податків. Мені здається, що це добра ідея зменшити податки на прибутки корпорації, але дуже важливо поряд з цим ввести систему міжнародного бухгалтерського обліку. Дуже небезпечно бити по малому бізнесу».
Андерс Аслонд, як і експерти Міжнародного валютного фонду, переконаний, що українські законодавці перед ухваленням нового податкового кодексу повинні внести зміни до системи оподаткування малого бізнесу. Запровадження системи податків для дрібного бізнесу у запропонованому сьогодні варіанті, на думку експерта, є небезпечними для економіки України.