Пасажирський літак "Азербайджанських авіаліній" був збитий російською системою протиповітряної оборони "Панцир-С", пише агенція Reuters з посиланням на джерело в азербайджанському уряді.
Азербайджанська сторона володіє фрагментом ракети "Панцир-С", який був витягнутий з літака та ідентифікований за допомогою міжнародної експертизи, повідомило джерело.
Про те, що саме російська система ППО могла збити літак 25-го грудня, агенція Reuters повідомляла з посиланням на анонімного американського посадовця вже наступного дня після катастрофи.
Також у грудні президент Азербайджану Ільгам Алієв заявив, що літак був пошкоджений в результаті випадкового пострілу з землі в Росі, що Росія має визнати провину, покарати винних і виплатити компенсації і що російська влада намагалася "зам'яти питання" з приводу причин катастрофи.
Президент Росії Володимир Путін вибачився перед Алієвим за "трагічний інцидент" у російському повітряному просторі, однак Кремль не взяв на себе відповідальність за збиття.
Попередній звіт Казахстану
Нині казахстанський уряд опублікував попередній звіт у якому йдеться про те, що літак отримав зовнішні пошкодження та мав пробоїни у фюзеляжі. Документ було опубліковано відповідно до глобальних авіаційних правил, спрямованих на те, щоб винести уроки для запобігання аварій у майбутньому, а не визначати винних чи відповідальність, зауважує Reuters.
У звіті не вказано, що спричинило значні пошкодження літака, включаючи його стабілізатори, гідравліку та інші системи. Але він включав фотографії, на яких видно, що лівий борт хвостової частини був пробитий численними отворами. Також на фото були фрагменти, були описані як "сторонні металеві предмети", вилучені з лівого стабілізатора та гідравлічної системи.
"Початковий огляд збережених фрагментів виявив безліч наскрізних та ненаскрізних пошкоджень різної величини та форми у хвостовій частині фюзеляжу, кіля та стабілізатора, керма висоти та напрямку, - йдеться у звіті експертів з Казахстану. – Для визначення характеру та походження наскрізних ушкоджень, спричинених сторонніми об'єктами, будуть проведені відповідні дослідження та експертизи".
Відповідно до 53-сторінкового документа, два удари по літаку сталися о 05:13 ранку з різницею в кілька секунд, що активувало сигналізацію відключення автопілота, а тиск і рівень рідини в одній із гідравлічних систем впали до нуля. У цей час літак перебував у небі над Грозним і планував заходити на посадку, але не отримав дозволу диспетчерів.
Як повідомляв Голос Америки, у результаті аварії пасажирського літака, що летів з Баку до Грозного і розбився поблизу міста Актау в Казахстані, загинули 38 людей. 29 людей вижили.
При цьому медіа з посиланням на джерела в азербайджанському уряді заявили, що російські аеропорти відмовляли пошкодженому літаку в аварійній посадці, попри запити пілотів.
Після катастрофи бортові самописці літака відправили на експертизу до Бразилії, де виготовили цей пасажирський літак - Embraer EMBR3.SA E190.
У статті використано матеріали Reuters.
Дивіться також: Лідери ЄС погодилися посилити оборонні зусилля та обіцяють підтримку України, "чого б це не коштувало"