Відкликання посла Росії з США: коментарі американських експертів

Політологи розмірковують про жорсткий поворот у відносинах Вашингтона і Москви після того, як президент Байден відповів «так» на запитання, чи є Володимир Путін вбивцею

Ситуація у відносинах США і Росії, яка загострилася 17 березня після інтерв'ю Джо Байдена телеканалу АВС, в якому президент США відповів «так» на запитання, чи вважає він російського лідера Володимира Путіна кілером, дещо заспокоїлася у четвер.

Росія напередодні зробила дипломатичний демарш, відкликавши свого посла в США Анатолія Антонова для консультацій до Москви (він повинен покинути Вашингтон 20 березня), але далі цього кроку поки не пішла: Путін у четвер відповів Байдену дитячо. приказкою «хто як обзивається, той так і називається», пообіцяв підтримувати з США відносини «на умовах, вигідних для себе» і запропонував американському лідеру поспілкуватися по телефону - в майбутню п'ятницю або в понеділок.

Офіційний представник російського МЗС Марія Захарова також зазначила, що Москва не збирається «погіршувати двосторонні відносини, які і без того зайшли у глухий кут».

При цьому в ефірах російських провладних телеканалів пронеслася буря гніву і різного роду образливих епітетів, якими російські політики рангу нижче президентського нагороджували президента США.

У Вашингтоні 18 березня панував спокій: представник Білого дому Дженніфер Псакі сказала, що Байден «дав пряму відповідь на пряме запитання», США свого посла Джона Саллівана відкликати з Москви для консультацій не будуть, а щодо прохання Путіна про розмову жодних рішень поки немає.

Експерти, до яких звернулася Російська служба «Голосу Америки», оцінювали ситуацію, переважно, як важку, але таку, що може бути вирішена.

Майкл Карпентер: незрозуміло, чому Москва так здивована

Старший директор Центру імені Байдена Університету Пенсільванії Майкл Карпентер (Michael Carpenter) в інтерв'ю «Голосу Америки» заявив, що Росія продемонструвала серйозне невдоволення словами американського лідера:

«Зазвичай відкликання посла означає жорстко визначений демарш, він сигналізує іншій стороні, що відбувається щось серйозне».

У той же час, вважає Карпентер, для Кремля в словах Байдена нічого несподіваного бути не повинно: «Ремарка президента США про те, що Володимир Путін є вбивцею - одна з причин невдоволення Москви. Але якщо згадати поведінку Кремля з отруєнням Сергія Скрипаля, Володимира Кара-Мурзи, Олексія Навального, з вбивствами Бориса Нємцова і Анни Політковської - я міг би продовжувати перераховувати - абсолютно незрозуміло, чому вони так здивовані ».

Експерт додав, що демократи, йдучи на президентські вибори, не приховували, що будуть розмовляти з Москвою прямолінійно: «Під час передвиборної кампанії команда Байдена недвозначно заявляла про свої наміри. Вона дуже чітко говорила, що буде працювати з Росією там, де є спільні інтереси. У той же час вони відверто сигналізували про те, що, якщо Росія втрутиться в вибори в США або в інший спосіб у наші демократичні інститути, це буде мати наслідки для Кремля».

Ендрю Качінс: Байден зробив помилку, давши таку відповідь

Ендрю Качінс (Andrew Kuchins), президент Американського Університету Центральної Азії, що знаходиться в Бішкеку, розповів кореспонденту Російської служби «Голосу Америки», що був спантеличений таким поворотом в інтерв'ю Байдена:

«Думаю, Байден не очікував цього питання. І незважаючи на те, що в цілому інтерв'ю було чудовим в частині його відповідей, чітким і продуманим, на мій погляд, його відповідь саме на це питання була недоречною. І тому мене не здивувало, що Москва відкликала посла ».

«На мій погляд, те, що Байден зробив, було помилкою, хоча я знаю, що безліч людей не погодяться з моєю оцінкою», - вважає Ендрю Качінс. На думку політолога, Джо Байдену слід було відповісти приблизно наступне: «Наскільки мені відомо, пан Путін особисто нікого не вбивав, а що стосується того, чи замовляв він вбивства інших, про це я не можу судити».

Ендрю Качінс впевнений, що «Байдену найближчим часом необхідно особисто поговорити з Путіним - це було б найкращим способом вирішення проблеми».

Девід Креймер: мені подобається, що американський президент говорить правду

Девід Креймер (David Kramer), старший експерт Міжнародного університету Флориди, в минулому - заступник держсекретаря США і президент організації Freedom House, дотримується точки зору, протилежної тій, яку озвучив Ендрю Качинс.

За його словами, президент Байден повівся абсолютно правильно: «Президенту було поставлено пряме запитання, і він відповів на нього точно. Це відрізняється від відповіді, яку давав президент Трамп, коли його запитували про Путіна - той сказав, що «ми і самі не дуже-то невинні». Президент Трамп уникав взагалі говорити що-небудь критичне про президента Путіна, а зараз настав час нового підходу, нової інтонації, нової риторики, і мені набагато більше подобається те, що американський президент говорить правду».

Девід Креймер вважає, що серйозної ескалації у відносинах поки не буде, але її можливість зберігається: «Я не думаю, що визнання Байденом Путіна вбивцею призведе до яких-небудь наслідків. Але, можливо, буде більше санкцій з боку США щодо Росії за її кричущі дії, і тоді, ймовірно, американських офіційних осіб і критиків Кремля очікують якісь заходи у відповідь з боку російських чиновників. Але вони і близько не мають того ефекту, який викличуть санкції США. Так, нас чекають непрості часи, але все цього через дії, які зробив Путін - потрібно пам'ятати, що нинішні американські санкції введені у відповідь на дії Росії».

Дивіться також: Велика сімка лишається повністю відданою імплементації санкцій проти Росії за незаконну анексію Криму

Your browser doesn’t support HTML5

Велика сімка лишається повністю відданою імплементації санкцій проти Росії за незаконну анексію Криму. Відео