США домовляються про припинення вогню в Газі після початку перемир'я між Ізраїлем і "Хезболлою"

Зруйноване південне передмістя Бейрута після набуття чинності перемир'я між Ізраїлем і "Хезболлою", Бейрут, Ліван, 27 листопада 2024 р. REUTERS/Mohamed Azakir

Сполучені Штати планують відновити зусилля щодо припинення вогню в Газі в середу, 27 листопада, після того, як президент США Джо Байден напередодні оголосив про припинення вогню між Ізраїлем і ліванським угрупованням "Хезболла". Про це заявив радник із питань національної безпеки США Джейк Салліван.

Салліван зазначив, що оголошене припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" - це "хороший крок на Близькому Сході".

"Ми віримо, що це початок можливості для більш стабільного Близького Сходу, де гарантована безпека Ізраїлю та захищені інтереси США", - сказав Салліван в інтерв’ю MSNBC.

Він також додав, що угода з "Хезболлою" посилить тиск на ХАМАС. І зазначив, що в середу Джо Байден поновить роботу щодо припинення вогню в Газі та звільнення заручників.

"Президент Байден має намір розпочати цю роботу сьогодні, попросивши своїх посланців взаємодіяти з Туреччиною, Катаром, Єгиптом та іншими гравцями в регіоні", - сказав Салліван в інтерв’ю MSNBC.

Під час оголошення "постійного припинення бойових дій" між Ізраїлем і "Хезболлою" з Білого дому у вівторок, 26-го листопада, президент США Джо Байден заявив, що, оскільки "Хезболла" погодилася припинити напади на Ізраїль, "ХАМАС має зробити вибір. Їхній єдиний вихід - звільнити заручників, зокрема американських громадян".

"Найближчими днями Сполучені Штати зроблять ще один поштовх до Туреччини, Єгипту, Катару, Ізраїлю та інших для досягнення припинення вогню в Газі", - сказав Байден.

"Новий день" для Лівану

Перемир'я між Ізраїлем і угрупуванням "Хезболла", що базується в Лівані, почало діяти в середу, о 4 ранку за місцевим часом.

Прем'єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті заявив, що для ліванського народу настав "новий день", повідомляє CNN. За словами Мікаті, в Лівані розпочинається довгий шлях для відновлення всього, що було зруйновано внаслідок бойових дій, а також для "продовження посилення ролі легітимних інституцій на чолі з військовими".

За словами Мікаті, під час бойових дій між Ізраїлем і "Хезболлою" було вбито щонайменше 46 ліванських солдатів. За словами ліванських посадовців, розгортання армії на півдні країни подвоїться і становитиме 10 тисяч військових.

Біженці повертаються з Сирії до Лівану після припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в середу, 27 листопада 2024 року. Фото: AP/Hassan Ammar

Із початком дії режиму припинення вогню, за даними CNN, до південної частини Лівану, де протягом місяців велися інтенсивні бої, рушили потоки автомобілів із людьми, що були змушені покинути свої домівки через евакуацію.

Також розпочався ремонт зруйнованого автошляху на кордоні Лівану з Сирією.

Ізраїль покладає відповідальність за перемирʼя на Ліван

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу у вівторок заявив, що виступає за перемир'я з "Хезболлою", аби Ізраїль міг зосередити свою увагу на ширшій загрозі з боку Ірану, відновити сили та ізолювати ХАМАС у його боротьбі проти Ізраїлю в Газі.

Нетаньягу запевнив, що якщо "Хезболла" відновить свої атаки на Ізраїль або переозброїться, Ізраїль негайно відновить удари по об'єктах бойовиків у Лівані.

"Тривалість припинення вогню залежатиме від того, що станеться в Лівані", - сказав Нетаньягу.

За умовами угоди, протягом наступних 60 днів ліванська армія та державні сили безпеки знову візьмуть під контроль свою власну територію. За словами Джо Байдена, це включає інфраструктуру "Хезболли" тощо.

Зі свого боку Ізраїль протягом наступних 60 днів має поступово вивести свої війська, і цивільне населення з обох сторін зможе безпечно повернутися до своїх домівок, додав президент США.

Джо Байден наголосив, що США не будуть посилати свої війська у район конфлікту.

"Натомість ми, разом із Францією та іншими, надамо необхідну допомогу, щоб забезпечити повну та ефективну реалізацію цієї угоди", – зазначив президент США під час звернення у вівторок.

Байден наголосив, що в разі порушення угоди "Хезболлою" чи кимось іншим, "Ізраїль зберігає право на самооборону, відповідно до міжнародного права, як і будь-яка інша країна".

Байден додав, що ця угода підтримує також суверенітет Лівану.

"Хезболла" почала атакувати Ізраїль 8 жовтня 2023 року, через день після нападу ХАМАСу на південь Ізраїлю.

Понад рік бойових дій у Лівані переріс у повноцінну війну з масованими ізраїльськими авіаударами по всій країні та ізраїльським наземним вторгненням на південь, що почалося у вересні.

Дивіться також:

Your browser doesn’t support HTML5

Підтримка України: Про що вдалося домовитись учасникам G7. Відео