Президент США Джо Байден у понеділок висловив упевненість, що Сполучені Штати зможуть співпрацювати з Росією в питаннях роззброєння навіть за наявності розбіжностей щодо інших проблем, зокрема з приводу прав людини.
Виступаючи на прес-конференції в Білому домі, Байден заявив, що він запросив у відомств оновлену інформацію з усіх проблемних питань з Росією, і без вагань буде піднімати їх у своїх контактах з російською стороною.
Як заявив американський лідер, можна одночасно співпрацювати з Росією з питання продовження договору зі скорочення ядерного озброєння СНО-3 і критикувати Москву за ситуацію з Олексієм Навальним.
«Я вважаю, що ми можемо діяти в інтересах наших двох країн в питанні продовження СНО-3 і в той же час ясно давати зрозуміти Росії, що ми дуже стурбовані її поведінкою - чи-то йдеться про ситуацію із Навальним, з Solar Winds, або повідомлення про нагороду за голови американців в Афганістані», - сказав Байден.
Президент заявив про це, відповідаючи на питання, чи може ситуація навколо Навального зірвати продовження договору СНО-3, строк дії якого завершується у лютому.
Президент США нагадав, що розвідувальним відомствам США дано доручення підготувати нову оцінку щодо Росії.
«Я попросив відповідні відомства, щоб вони ретельно мене поінформували з усіх цих питань, щоб мені надали оновлену інформацію», - сказав Байден.
«Я без вагань буду піднімати проблемні питання з Росією», - сказав він.
За словам очільника Московського Центру Карнегі Дмитра Треніна, готовність Байдена продовжити дію СНО-3 не є ознакою загального покращення відносин Вашингтона із Москвою. Експерт попередив, що конфронтація, яка триває вже 7 років може стати ще більш напруженою.
При цьому Тренін відзначив, що позиція Байдена сприяє стратегічній стабільності та дасть передбачуваність США, Росії, та світу.
Раніше повідомлення про готовність Байдена продовжити СНО-3 привітала експерт дослідницького центру "Інститу Гувера" Роуз Готтемоллер (Rose Gottemoeller), колишня заступниця генерального секретаря НАТО.
"Росія та США мають лишатись у межах СНО-3, уникаючи гонки озброєнь", - відзначила експертка.
"Найменше нам потрібна дорога, дестабілізуюча, та дуже небезпечна гонка озброєнь", - твітує сенатор-демократ Кріс Ван Голлен.
Раніше зацікавленість Байдена у продовження дії СНО-3 прокоментувала сенаторка-демократка Файнстін.
"Продовження є важливим для запобігання витратній гонці озброєнь, і я аплодую президенту за його дії", - писала законодавиця.
У понеділок російські інформагентства повідомили, що секретар Ради Безпеки Росії Микола Патрушев обговорював продовження договору СНО-3 в телефонній розмові з новим радником Білого дому з питань національної безпеки Джейком Салліваном. Подробиці їхньої розмови невідомі.
У вівторок прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що продовження договору відповідає інтересам обох країн.
Він підкреслив, що «зараз дійсно здійснюються енергійні контакти, бо час до закінчення терміну дії договору стрімко зменшується».
«Тому потрібні дійсно енергійні контакти, енергійні зусилля з тим, щоб вийти на фіналізації питання про продовження», - зазначив представник Кремля.
Згідно з угодою, яка завершується 5 лютого, США і Росія не можуть мати понад 1550 розгорнутих стратегічних ядерних боєголовок для кожної сторони.
Тим часом, прес-секретарка Білого дому Джен Дженніфер Псакі заявила, що уряд США закликає Росію «негайно і без вимог» звільнити Олексія Навального.
Коли на прес-конференції в понеділок Дженніфер Псакі запитали про реакцію США на протести і арешт Навального, вона послалася на заяву Держдепартаменту, який «рішуче засудив застосування жорсткої тактики проти демонстрантів і журналістів» в зв'язку з протестами.
«Я просто повторю наш заклик до російської влади звільнити усіх затриманих за те, що вони діяли в рамках своїх універсальних прав і негайно і безумовно звільнити Олексія Навального», - сказала Дженніфер Псакі.
«Ми також закликаємо Росію повною мірою співпрацювати з розслідуванням щодо отруєння Олексія Навального, яке веде міжнародна спільнота, і достовірно пояснити застосування хімічної зброї на її території», - додала Дженніфер Псакі.
Дивіться також: У США все більше компаній почали використовувати віртуальні симулятори для навчання співробітників
Your browser doesn’t support HTML5