Країни Балтії - Литва, Латвія та Естонія - цими вихідними, 8 лютого, планують відключитися від російської електромережі. Цей крок остаточно розірве їхні енергетичні зв’язки з Росією та Білоруссю, які тривають ще з радянських часів.
Як пише видання Politico, Литва, Латвія та Естонія від'єднаються від регіональної електромережі БРЕЛЛ, і замість цього перемикаються на регіональну мережу Європейського Союзу - синхронну мережу континентальної Європи (Synchronous Grid of Continental Europe), другої за величиною мережі у світі після Китаю.
"Понад 50 років країни Балтії були державами-сателітами колишнього Радянського Союзу. Історичною аномалією тих часів є спільна електрична мережа під назвою BRELL. Мережа електропередачі з’єднує електроенергетичні системи Росії — включно з її Калінінградським анклавом — Білорусі та трьох країн Балтії", - повідомляє про цю подію DW.
Назва BRELL походить від ініціалів країн-учасників електромережі - Білорусь, Росія, Естонія, Литва та Латвія.
Хоча країни Балтії готувалися до цього відключення роками, вони не виключають, що російська влада спробує "помститися" за це, зокрема, за допомогою кібернападів.
"Естонія підготувалася до багатьох можливих сценаріїв ризику щодо нашого відходу з BRELL, включаючи кіберзагрози", — сказав у коментарі виданню Politico керівник Естонського центру кібербезпеки Герт Ауверт.
За його словами, Естонія готова залучити свій кіберрезерв, до якого входить кіберпідрозділ Ліги оборони Естонії та група добровольців кіберзахисників.
DW зазначає, що це відключення є лише символічним кроком, оскільки країни Балтії не купують російську чи білоруську електроенергію ще з травня 2022 року, після того, як Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, тож користувачі не повинні помітити різниці чи зазнати перебоїв.
Литва, Латвія та Естонія будуть останніми країнами ЄС, які приєднаються до європейської системи, до якої також входять Туреччина, Україна та Молдова, додає DW.
Your browser doesn’t support HTML5
Брифінг. Що Трамп сказав про Україну: молитовний сніданок у Вашингтоні
Як зауважує Euractiv, від російської енергомережі відключається й російський анклав Калінінград, де РФ розмістила свою ядерну зброю.
Після синхронізації Балтійської енергосистеми з континентальною Європою Калінінградська область працюватиме в "острівному режимі", повідомив литовський мережевий оператор Litgrid.
"Енергетичні острови" – мережі без зовнішніх з'єднань з іншими мережами – рідко зустрічаються в Європі, вони складніші в експлуатації, оскільки вони не можуть покладатися на транскордонні потоки, щоб збалансувати коливання попиту та постачання електроенергії, пояснює Euractiv.
Окрім кібератак з боку РФ у відповідь на відключення від БРЕЛЛ, країни Балтії також можуть бути вразливими до інших гібридних атак.
Ерккі Сапп, член правління Elering, державного оператора газової та енергетичної мережі Естонії, заявив, що оператор естонської енергомережі "обмежує доступ до [їхніх] приміщень", - повідомляє Politico.
А Жигімантас Вайчюнас, міністр енергетики Литви, сказав, що хоча очікує плавного переходу, втім країна готується "навіть до найгірших сценаріїв на технічному рівні".
Міненергетики Литви, Politico пише, вжило "додаткових заходів і планів для підвищення нашої готовності". За даними міністра, Литва встановила нові "системи захисту від дронів і... бар’єри фізичного захисту" навколо ключової енергетичної інфраструктури.
Радіо Свобода згадує, що кілька підводних балтійських трубопроводів і кабелів були розрізані або пошкоджені за останній рік, й підозри падають на Росію. Зокрема через ці побоювання країни Балтії вирішили з’єднати свої електромережі із Європою через Польщу - по суші, а не під водою.
Попри це, пише Радіо Свобода, країни Балтії залишаться вразливими, адже йдеться про тисячі кілометрів повітряних ліній електропередач, сотні підстанцій, і захистити все від перебоїв - через погодні умови чи поламки - фізично неможливо.
Дивіться також: Суд у США дозволив американській родині судити "Сбєрбанк" РФ у позові щодо збиття MH-17