Литва, Латвія та Естонія відключилися від енергетичної системи Росії та Білорусі, з посиланням на операторів регіону повідомляє Reuters.
Електромережі балтійських країн синхронізуються з мережею ЄС о 12:00 за Гринвічем у неділю після того, як тим часом працюватимуть самостійно, повідомляє агентство і додає, що це є частиною плану, спрямованого на тіснішу інтеграцію колишніх країн СРСР з Європейським Союзом задля посилення їхньої безпеки.
Відразу після відключення латвійські робітники за допомогою крана дісталися до високовольтних проводів у Вілаці, що за 100 метрів від російського кордону, і перерізали їх. Вони роздавали обрізаний дріт на пам'ять радісним спостерігачам.
"Ми ніколи більше не використовуватимемо його. Ми рухаємося далі", — сказав міністр енергетики Латвії Каспар Мельніс у Вілаці в інтерв'ю Reuters.
У проєкт синхронізації енергосистем країн Балтії та Польщі було інвестовано 1,6 мільярда євро з 2018 року, коли країни Балтії почали готуватися до приєднання до європейської мережі.
Плани щодо від’єднання країн Балтії від російської мережі обговорювалися впродовж десятиліть, але реальних обрисів вони набрали після анексії Криму Москвою в 2014 році.
Мережа була останнім зв’язком із Росією для трьох країн, які відновили незалежність від СРСР на початку 1990-х років після розпаду Радянського Союзу. Вони приєдналися до Європейського Союзу та НАТО у 2004 році.
Балтійські держави, які є рішучими прихильницями Києва, припинили закупівлі електроенергії з Росії після вторгнення Москви в Україну в 2022 році, але покладалися на російську мережу для контролю частот і стабілізації мереж, щоб уникнути збоїв, зауважує Reuters.
"Припинивши енергетичну залежність країн Балтії від Росії, ми позбавимо агресора можливості використовувати енергію як зброю проти нас і зробимо наші системи сильнішими як на державному, так і регіональному рівні", – прокоментував відключення міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн виступить на церемонії в неділю з нагоди переходу до системи ЄС, повідомили в п'ятницю в її офісі.
"Ми досягли мети, якої так довго прагнули. Тепер ми контролюємо (електромережу)", – заявив міністр енергетики Литви Зигімантас Вайчунас на пресконференції.
Для Росії від’єднання означає, що її Калінінградський ексклав, розташований між Литвою, Польщею та Балтійським морем, буде відрізана від основної мережі Росії, залишаючи їй самостійно підтримувати свою енергосистему.
Дивіться також: "Заморожені російські активи в Європі потрібно віддати Україні" - міністр закордонних справ Естонії