У своїй першій передвиборчій появі після спроби замаху на його супротивника-республіканця президент Джо Байден пов’язав напад на Дональда Трампа з расовим насильством і насильством з використанням вогнепальної зброї у США, закликаючи американців повсюдно засудити це.
"Ми всі зобов’язані знизити градус і засудити насильство в будь-якій формі", – сказав він темношкірим виборцям у Лас-Вегасі, штат Невада, у вівторок.
Виступаючи на з’їзді Національної асоціації сприяння розвитку не білого населення, американської організації з захисту громадянських прав, Байден наголосив на насильстві проти афроамериканців, зокрема Джорджа Флойда, якого вбив білий поліцейський у 2020 році.
Вперше після стрілянини під час передвиборчої кампанії Трампа в Пенсільванії в суботу, в результаті якої загинув учасник мітингу та були поранені інші, включаючи екс-президента, Байден закликав посилити контроль над зброєю та відновити заборону США на штурмову зброю, на яку термін дії заборони закінчився в 2004 році.
"Під час стрілянини у Дональда Трампа використовувався автомат AR-15. Так само як це була штурмова зброя, яка вбила стільки інших, у тому числі дітей, – сказав він. – Настав час оголосити її поза законом. Я зробив це один раз, і я зроблю це знову".
Із тим, що для його потенційної перемоги вирішальне значення можуть мати голоси темношкірих виборців, Байден порівняв свою політику з політикою колишнього президента щодо ключових для афроамериканців питань, висміюючи термін "чорні робочі місця", який часто використовує Трамп.
"Я знаю, що таке чорне робоче місце. Це віцепрезидент Сполучених Штатів", — сказав він, схвально говорячи про віцепрезидентку Камалу Гарріс, свою партнерку на листопадових виборах, яка має чорношкіре та південноазійське походження.
Байден повторив своє повідомлення в інтерв'ю Black Entertainment Television того ж дня. У середу він звернеться до UnidosUS, найбільшої в країні організації з захисту громадянських прав і захисту прав латиноамериканців, намагаючись залучити латиноамериканських виборців, ще один ключовий виборчий блок для партії.
Ще один рівень складності
Для президента, чий слабкий виступ на дебатах минулого місяця викликали сумніви щодо його віку та гостроти розуму, спроба вбивства його суперника додає додатковий рівень складності, сказав Вільям Гауелл, професор політології в Університеті Чикаго
Байден повинен розвіяти занепокоєння щодо своєї придатності до посади, маючи справу з опонентом, який насолоджується моментом піднесення, сказав Гауелл Голосу Америки.
Трампа, який цього тижня був офіційно обраний кандидатом від своєї партії на національному з’їзді Республіканської партії, республіканці дуже поважають, додав Гауелл.
"Він вступає не просто як герой, але якимось чином він наче помазаний, — сказав Гауелл. — Ніби його покликав сам Бог очолити цю партію".
Водночас Байден у своїй ролі президента повинен очолити заклики до єдності та засудити насильство.
"Виконувати всі ці три речі одночасно надзвичайно важко для будь-кого, — сказав Гауелл. — Тим складніше для президента, який не відомий своїми чудовими риторичними здібностями, який ніколи не користувався пристрасною привабливістю у власній партії".
У вівторок Байден повторив заклики заспокоїти політичну риторику в країні, і це повідомлення він виголосив тричі менш ніж за 24 години після замаху на життя Трампа.
Однак "це не означає, що ми повинні припинити говорити правду", — сказав Байден, давши зрозуміти, що він планує продовжувати атаки на Трампа під час кампанії. Його команда щойно почала гостріше критикувати кандидата від Республіканської партії, намагаючись стабілізувати рейтинги Байдена після того, як сталася стрілянина.
Наразі президент відстає в опитуваннях від Трампа в національному масштабі та в різних штатах, включаючи Неваду. Він продовжує відхиляти заклики принаймні 20 демократів у Конгресі та інших членів його партії зійти із виборчої дистанції, наполягаючи на тому, що він є демократом із найкращими шансами перемогти Трампа.
У своїй соцмережі Трамп також закликав націю "бути єдиними". В інтерв’ю газеті Washington Examiner він сказав, що переписав свою промову на з’їзді, щоб більше зосередитися на єдності.
"Усі говорять про єдність, навіть Дональд Трамп", — сказала Клер Фінкельштейн, директорка Центру етики та верховенства права в Університеті Пенсільванії. "Звичайно, його бачення єдності полягає в тому, що країна має об’єднатися за ним", — сказала вона Голосу Америки.
До роботи над матеріалом долучився Кім Льюїс
Дивіться також: “Ми обговорювали Україну”. Борис Джонсон провів зустріч з Дональдом Трампом