Байден закликав Сі переконати КНДР не допомагати Росії

Президент США Джо Байден зустрівся з президентом Китаю Сі Цзіньпіном 16 листопада 2024 року в Перу

Президент США Джо Байден закликав президента Китаю Сі Цзіньпіна переконати Північну Корею не допомагати Росії у війні проти України.

Заява прозвучала під час зустрічі Байдена та Сі на форумі Організації Азійсько-Тихоокеанської економічної співпраці (АТЕС) в Перу 16 листопада.

Байден також висловив занепокоєння посиленням військової активності Пекіна поблизу Тайваню та в Південно-Китайському морі, підтримки Китаєм війни Москви проти України та розгортанням північнокорейських військ на допомогу Росії. Байден назвав це "дуже небезпечним" для Європи і Кореї, сказав журналістам після зустрічі радник з нацбезпеки США Джейк Салліван.

Під час саміту Сі та Байден домовились, що штучний інтелект не буде застосовуватись в управлінні ядерною зброєю. Домовленість означає, що "за застосуванням ядерної зброї буде людський контроль", пояснив Салліван. Подібну заяву видало і Міністерство закордонних справ Китаю, додавши, однак, що "стримувати Китай не є мудрим чи прийнятним і приречено на провал".

Салліван сказав, що Байден висловив стурбованість "несправедливою неринковою економічною практикою Пекіна, яка завдає шкоди американським працівникам і бізнесу". Однак за кілька годин до своєї зустрічі Сі заявив, що він захищає "багатосторонність та відкриту економіку".

У своїй промові на АТЕС він закликав лідерів "зруйнувати стіни, що перешкоджають потоку торгівлі, інвестицій, технологій і послуг".

Іноземні дипломатичні джерела, які говорили на умовах анонімності, повідомили Голосу Америки, що їх турбує перспектива того, що США стануть більш протекціоністськими та ізоляціоністськими під час другого президентства Дональда Трампа.

Під час свого першого президентського терміну Трамп вийшов із різних багатосторонніх угод, включаючи Пакт про вільну торгівлю Транстихоокеанського партнерства та Паризьку кліматичну угоду. Він запровадив мита щодо Китаю, більшість яких адміністрація Байдена залишила в силі і посилив торговий тиск на інших торгових партнерів США, включаючи Європу та Японію.

Відповідаючи на запитання Голосу Америки, Салліван не став говорити про політику майбутньої адміністрації. За його словами, Байден висловив занепокоєння США щодо потужності Китаю та спотворення, яке це може спричинити для світової економіки.

"З часом світ зможе сам оцінити як підхід КНР [Китайської Народної Республіки] до торгівлі, так і підхід США", — сказав він, додавши, що країни почали вживати "контрзаходів проти, як видається, надмірних потужностей КНР у критичних секторах".

Сі заявив, що готовий співпрацювати з новообраним президентом США Дональдом Трампом.

"Китай готовий працювати з новою адміністрацією США, щоб втримати комунікацію, розширити співпрацю та управляти розбіжностями і домагатись стійкого переходу відносин Китаю і США на благо двох народів", - сказав Сі.

Байден зазначив, що впродовж років вони "не завжди погоджувались, але наші обговорення завжди були відвертими і чесними". "Такі обговорення запобігають прорахункам і забезпечують, щоб конкуренція між нашими країнами не переростала у конфлікт", - додав він.

Дивіться також: G7 підтверджує зобов'язання посилити санкції на Росію за війну в Україні