"Китай надає величезну підтримку оборонно-промисловій базі Росії".Держсекретар США, Ентоні Блінкен
США продовжить роботу з Китаєм, включно з накладанням санкцій, щоб змусити Пекін припинити підтримку російської війни в Україні. Про це розповів держсекретар, Ентоні Блінкен під час слухань у Сенаті, на яких обговорювався бюджет Державного департаменту США на 2025 фінансовий рік.
"Що ми вже зробили і що нам потрібно продовжувати робити: по-перше, ми вже наклали санкції на понад 100 китайських організацій, які як ми ідентифікували, постачали (до Росії, – ред.) продукцію подвійного використання та інших речей, які є в санкційному списку. І ми продовжимо це робити", – заявив держсекретар Блінкен у вівторок, 21-го травня.
Коментуючи рівень воєнної співпраці Москви з Пекіном, Блінкен наголосив, що прямих поставок озброєння наразі не зафіксовано, однак Китай забезпечує російську воєнну машину логістичною та технологічною підтримкою.
"Ми не бачили, щоб Китай надавав реальну зброю Росії для використання в Україні. Північна Корея робить це, Іран робить це. Китай – ні. Але ми бачимо, що Китай надає величезну підтримку оборонно-промисловій базі Росії. 70% верстатів, які імпортує Росія, надходять із Китаю. 90% мікроелектроніки, яку Росія імпортує, надходить з Китаю. Багато з цього йде на розбудову оборонно-промислової бази. В результаті ми бачимо, як Росія виробляє танки та артилерійські боєприпаси рекордними темпами", – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
У квітні Держдепартамент США заявив, що Китай є основним постачальником військового комплексу Росії.
За словами Блінкена нині Китай, одночасно стверджує, що шукає кращих відносин з країнами Європи та підживлює "найбільшу загрозу європейській безпеці з часів закінчення холодної війни".
Тому США планують координувати свої дії з європейськими країнами, сказав Блінкен.
«Ми також працюємо над координацією наших зусиль з європейськими та іншими партнерами, які навіть більше обурені такою практикою, тому що для них, це пряма загроза», – додав Блінкен.
Він наголосив, що для дипломатичної протидії такій співпраці Пекіна з Москвою Держдепартамент буде оприлюднювати факти та інформувати, як партнерів, так і китайських лідерів.
"Тут є дві речі: перш за все, ми маємо встановити факти та озвучити їх публічно. Я безпосередньо обговорював це в Китаї кілька тижнів тому. Як з президентом Сі, так і з міністром закордонних справ Ван Ї. Ми публічно озвучили наші занепокоєння. Ми також, донесли інформацію до союзників і партнерів. Це особливо зрозуміло для європейців, які бачать в агресії Росії проти України більшу загрозу. Зокрема, загрозу своїй власній безпеці. Бо якщо РФ не зупиниться в Україні, то швидше за все, продовжить в інших країнах Європи", - пояснює Блінкен.
"Ми вже наклали санкції на понад 100 китайських організацій, які постачали до РФ продукцію, яка є в санкційному списку".Держсекретар США, Ентоні Блінкен
Під час слухань комітету з Міжнародних відносин сенатор-республіканець Джим Ріш зазначив, що Китай надає технології для дронів та ракет, супутникові зображення, верстати та інші інструменти, які допомагають Москві розбудовувати воєнну індустрію.
Відповідаючи на запитання сенаторів, як офіційний Китай відповідає на критику Заходу, Блінкен сказав, що Пекін наполягає, що торгівля з РФ є "абсолютно нормальною, легальною практикою".
Сенатор Ріш запитав про те, що КНР публічно намагається брати участь у так званому мирному процесі в Україні, через власні фінансові інтереси після завершення війни, коли Україна потребуватиме великої допомоги у відбудові.
"Якщо це їхній намір, я не думаю, що вони роблять собі якусь користь, підживлюючі російську військову машину. І я не думаю, що українці сприймуть це доброзичливо, коли настане день, коли буде мир і сильна суверенна Україна буде повністю зайнята відновленням того, що з нею зробила Росія", - прокоментував заяву Ріша Держсекретар США.
Раніше Голос Америки повідомляв, що Китай обговорює з Росією план для врегулювання війни в Україні, яку в Пекіні називають «українською кризою».
Минулого тижня після переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним у Пекіні китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що "обидві сторони погоджуються, що політичне розв'язання проблеми України є правильним напрямком".
Китай вважає свою торгівлю з Росією частиною нормальних двосторонніх відносин. Пекін також заявляє, що дотримується нейтралітету щодо війни і не відіграє іншої ролі, окрім пошуку миру.
Під час зустрічей з європейськими лідерами раніше у травні Сі відмовився від звинувачень у підтримці його країни війни Росії в Україні.
Дивіться також: Візит Путіна до Китаю – реакції.
Your browser doesn’t support HTML5