Держсекретар США Ентоні Блінкен збирається цього тижня відвідати Саудівську Аравію та Єгипет для переговорів, які, за його словами, будуть зосереджені на досягненні припинення вогню в Газі, звільненні заручників, утримуваних палестинськими бойовиками, і плануванні щодо Гази у повоєнний період.
19 березня під час візиту на Філіппіни Блінкен сказав журналістам, що потрібно буде домовитися про те, як підходити до врядування, безпеки, гуманітарної допомоги та реконструкції Гази.
Блінкен додав, що Сполучені Штати вказали Ізраїлю на необхідність мати план, і що залишається надія, що конфлікт завершиться якомога швидше.
Значну частину інфраструктури та будинків смуги Гази було зруйновано внаслідок кампанії Ізраїля з ліквідації бойового угруповання ХАМАС після нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, у результаті якого, за даними ізраїльських підрахунків, загинуло 1200 людей і було захоплено близько 250 заручників.
Міністерство охорони здоров'я Гази стверджує, що в результаті ізраїльського контрнаступу загинули майже 32 000 палестинців, більшість з яких були жінки та діти. Понад половину населення Гази було переміщено.
Блінкен описав, за його словами, "жахливу гуманітарну ситуацію" в Газі, посилаючись на звіти ООН про те, що все населення потребує гуманітарної допомоги.
"Згідно з найбільш поважними показниками щодо цього, 100% населення Гази переживає тяжкий рівень гострої нестачі продовольства, — сказав Блінкен. — Це перший раз, коли все населення потрапило під таку класифікацію".
Your browser doesn’t support HTML5
Блінкен висловив підтримку права Ізраїлю захищатися та не допустити повторення наступної атаки, подібної до тієї, що сталася 7 жовтня, але він також сказав, що Ізраїль має "абсолютний обов’язок" надати пріоритет захисту цивільного населення та забезпеченню тих, хто відчайдушно потребує гуманітарної допомоги.
Блінкен звинуватив ХАМАС у нинішній ситуації в Газі, заявивши, що терористичне угруповання ініціювало атаку на Ізраїль і могло б зупинити війну, якби склало зброю, не ховалося за мирних жителів і звільнило заручників, яких досі утримує.
Президент США Джо Байден розмовляв 18 березня з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу вперше за понад місяць, висловивши нові занепокоєння щодо ведення Ізраїлем своєї війни в Газі проти бойовиків ХАМАСу та ізраїльського плану наземного нападу на південне місто Рафах біля єгипетського кордону.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Байден сказав наступне ізраїльському лідеру під час телефонної розмови: "Ми поділяємо мету перемогти ХАМАС, ми просто віримо, що для цього вам потрібна послідовна та стійка стратегія".
Салліван назвав план Нетаньягу щодо сухопутного наступу на Рафах "помилкою". Більше мільйона палестинців ховаються в імпровізованих наметах і будівлях, намагаючись захиститися від руйнівної війни, багато з них за наказом ізраїльських військових покинули свої домівки у північній частині Гази, де Ізраїль продовжує атаки.
Ізраїль пообіцяв перемістити палестинців з Рафаха у неназване місце для забезпечення їхньої безпеки перед будь-яким нападом на регіон, але публічно не вказав, де це буде.
На прохання Байдена, за словами Саллівана, Нетаньягу погодився надіслати групу ізраїльських офіційних осіб до Вашингтона найближчими днями, можливо, на початку наступного тижня, щоб обговорити плани Ізраїлю щодо будь-якої атаки на Рафах і забезпечити безпеку палестинцям, які там ховаються.
Салліван сказав, що США "повною мірою очікують", що Ізраїль не буде нападати на Рафах до закінчення обговорень у Вашингтоні.
У заяві після розмови Байдена і Нетаньягу, офіс ізраїльського лідера зазначив: "Ми говорили про останні події у війні, включаючи зобов’язання Ізраїлю досягти всіх цілей війни: знищення ХАМАСу, звільнення всіх наших заручників, а також про обіцянку, що Газа більше не буде становити загрозу для Ізраїлю — одночасно надаючи необхідну гуманітарну допомогу, яка допомагає досягти цих цілей".
Телефонна розмова Байдена з Нетаньягу відбулася на тлі висловлення лідером США дедалі більшого розчарування у зв’язку з веденням війни Ізраїлем, постійним зростанням числа загиблих серед палестинських мирних жителів й відсутністю гуманітарної допомоги населенню Гази, яке голодує.
Перемовники від Ізраїлю та ХАМАСу прямують до Катару цього тижня, щоб знову спробувати досягти угоди про шеститижневе припинення вогню та звільнення близька 40 із приблизно 100 заручників, яких ХАМАС досі утримує, в обмін на десятки палестинців, ув'язнених Ізраїлем.
Однак, Салліван зазначив щодо переговорів про перемир’я: "Поки що ця угода виявилися більш недосяжною, ніж ми сподівалися".
Аніта Пауелл і Петсі Відакусвара взяли участь у написанні цієї статті. Деякі матеріали надійшли від Reuters, The Associated Press і Agence France-Presse.