Українську оборонну промисловість потрібно інтегрувати в європейську оборонну екосистему, вважає Жозеп Боррель

Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ Жозеп Боррель виступає під час дебатів щодо удару Ірану по Ізраїлю в середу, 24 квітня 2024 року, у Страсбурзі, Франція. (Фото: AP/Жан-Франсуа Бадіас)

Українську оборонну промисловість потрібно інтегрувати в екосистему європейської оборонної індустрії, вважає верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Результатом має стати залучення та інтеграція української оборонної промисловості в екосистему європейського оборонного потенціалу
Жозеп Боррель

У такий спосіб виробництво необхідної зброї зможуть здійснювати українські фірми в Україні за підтримки компаній Європейського Союзу. Це дозволить мінімізувати транспортні та інші супутні витрати, а також час на доставку продукції туди, де вона потрібна.

Про це Боррель заявив на початку Форуму оборонної промисловості ЄС-Україна, що відбувається 6 травня у Брюсселі.

“Є понад 140 фірм з 25 різних країн, і мета полягає в тому, щоб поєднати потужності української промисловості з європейською, і побачити, які є можливості використання європейського фінансування, щоб виробляти більше і швидше, якщо можливо, безпосередньо в Україні”, - заявив Боррель.

“Важливо, щоб виробництво в Україні могли здійснювати українські фірми за підтримки фірм ЄС. Ми заощаджуємо витрати на транспортування та виробляємо відразу там, де потрібна продукція”, - додав він.

Дипломат наголосив на тому, що плани спільного виробництва підкріплені фінансуванням З Європейського фонду миру, в межах якого є окремий фонд допомоги Україні.

Водночас він визнав, що через російську війну в Україні будь-яке виробництво зброї в країні пов’язане з ризиком, однак, наголосив на зацікавленості великої кількості європейських компаній, присутність яких на форумі є ознакою того, що вони бачать можливості у співпраці з Україною.

“Безумовно, Україна – країна у стані війни, і Росія націлена на промислові потужності. Ми маємо забезпечити потужності для захисту та потужності для збільшення виробництва, - зазначив Боррель. - Тут ми говоримо про другу частину: хто буде більше виробляти в Україні, пов’язуючи український оборонно-промисловий комплекс з європейським. Тут понад 140 фірм, я думаю, вони приїхали, тому що їм це цікаво”.

Він наголосив на тому, що європейська оборонна індустрія повинна усвідомлювати збіг трьох речей, а саме одночасну наявність можливості, ризику та фінансування.

“І про це конференція”, - підсумував він. “Результатом має стати залучення та інтеграція української оборонної промисловості в екосистему європейського оборонного потенціалу”.

Теперішній Форум оборонної промисловості ЄС-Україна відбувається після того, як подібні заходи мали місце в Україні та США. Згідно з повідомленням на вебсайті Дипломатичної служби ЄС, захід відвідають понад 350 представників інституцій ЄС, урядів, європейської та української оборонної промисловості, галузевих асоціацій, ключових країн-партнерів та організацій.

Форум організовано за підтримки Бельгії, яка наразі головує в Раді ЄС, а також Європейської асоціації аерокосмічної, безпекової та оборонної промисловості.

Наголос під час заходу буде зроблено на допомозі Україні в розвитку потенціалу в пріоритетних галузях, таких як протиповітряна оборона, боєприпаси, ракети та безпілотники.

“Форум оборонної промисловості ЄС-Україна є першим конкретним кроком у реалізації Європейської оборонно-промислової стратегії і є важливою частиною ширшої підтримки ЄС України в її боротьбі за суверенітет, свободу та незалежність проти агресивної війни Росії”, - йдеться у повідомленні Дипслужби ЄС.

Крім Борреля, у заході візьме участь комісар ЄС Тьєррі Бретон, міністр оборони Бельгії Людивін Дедондер, а також міністр стратегічної промисловості України Олександр Камишін.

Як повідомляв раніше Голос Америки, США проводили подібну безпекову конференцію у грудні 2023 року.

Дивіться також: "Ніхто в Європі не є в безпеці, доки в Європі триває війна" – міністр оборони Польщі