14-го лютого до Вашингтона завітає віце-президент Китаю Сі Цзіньпін. Очікується, що серед іншого, у центрі уваги переговорів з американськими лідерами будуть права людини у Китаю, на порушення яких скаржаться правозахисники.
Протягом останнього року протести виникають у різних куточках Китаю. У Тибеті монахи вимагають свободи віросповідання. В інших регіонах китайці незадоволені різними проблемами, як то станом екології чи корупцією на місцях. Чень Лі – експерт науково дослідного інституту Брукінґса у Вашингтоні зазначає:
«Ми спостерігаємо серйозне громадське незадоволення різними проблемами, як то бідність чи стан свободи слова, етнічні або релігійні права».
Заворушення відбуваються у час, коли Китай готується до змін у керівництві країни. Держава агресивно реагує на прояви незадоволення та вживає заходи, аби нейтралізувати дисидентів та правозахисників. На думку китайського експерта з прав людини Гао Веньцяня, уряд Китаю боїться спалаху Жасминової революції – чогось подібного до Арабської весни:
«Коли минулого року в Інтернеті почали з’являтися заклики до Жасминової революції, китайській уряд страшенно перелякався і почав вдаватися до суворого придушення, включно з викраденням людей, примусовою депортацією та тортурами».
Все це відбувається у час, коли економіки Сполучених Штатів та Китаю стають все більш взаємозалежними. Американські посадовці постійно висловлюють занепокоєння станом прав людини в Китаї. Однак, це майже не впливає на ситуацію. Під час візиту Сі Цзіньпін американцям важливо знайти баланс між правами людини та реаліями, переконаний Чень Лі:
«Якщо ви тільки будете повчати, ви навряд чи знайдете спільну мову з китайськими лідерами, та ще й обурите народ Китаю».
На думку ж Гао, віце-президент Китаю їде до Вашингтона залагодити розбіжності у стосунках за допомогою економічних важелів:
«Для цього він везе великий червоний конверт з купою грошей, аби примусити американців мовчати. У такий же спосіб, китайська влада витрачає гроші на підтримку стабільності у себе вдома».
Окрім прав людини, США та Китай мають протилежні погляди на кілька важливих питань. Найостанніша суперечка виникла після відмови Китаю підтримати резолюцію Ради Безпеки ООН засудити придушення протестів у Сирії. Напередодні візиту Міністерство закордонних справ Китаю висловило надію, що подорож віце-президента до Вашингтона може допомогти ліквідувати атмосферу недовіри, яка виникла між столицями двох найпотужніших країн світу.