22 штати оскаржують в суді указ Трампа про громадянство за правом народження

Президент Дональд Трамп підписує указ щодо громадянства за правом народження в Білому домі, Вашингтон, 20 січня 2025

Двадцять два штати США, де більшість у місцевій владі мають демократи, подали до суду з наміром заблокувати указ президента Дональда Трампа про припинення права на отримання громадянства США за правом народження для дітей мігрантів без документів, які живуть у країні.

До позову штатів також приєдналися уряди міст Вашингтона, округ Колумбія, і Сан-Франциско, що у Каліфорнії.

Це одна з перших спроб опонентів нинішньої адміністрації оскаржити укази Трампа, які він підписав відразу після своєї інавгурації в понеділок.

Конституція США гарантує громадянство тим, хто народився в країні. Окремі винятки становили лише деякі ситуації, такі як відмова в громадянстві дітям іноземних дипломатів, які народилися у США. Президенти не можуть в односторонньому порядку змінити Конституцію, натомість це може бути зроблено двома третинами голосів законодавців у Конгресі або на рівні штатів.

У межах заходів, спрямованих проти 11 або більше мільйонів мігрантів без документів, які перебувають у США, Трамп підписав один виконавчий указ, який наказує відомствам США припинити видавати документи про громадянство дітям мігрантів без документів.

Указ президента-республіканця наказав федеральним посадовцям, починаючи з 19 лютого, не визнавати громадянство США для дітей, народжених у Сполучених Штатах від матерів, які перебувають в країні нелегально або перебувають у США лише тимчасово, наприклад, за візою, за умов, якщо їхні батьки не є громадянами США чи законними постійними жителями.

Нова адміністрація Трампа намагається швидко депортувати таких мігрантів до їхніх країн, навіть якщо вони роками жили у США, платили податки та адаптувалися до американського життя. Імміграційні агенти в межах політики уряду Трампа спершу зосереджуватимуть увагу на мігрантах без документів, які були засуджені за злочини.

Генеральний прокурор Нью-Джерсі Метью Платкін

Генеральний прокурор штату Нью-Джерсі Метью Платкін, коментуючи позов, заявив:

"Генеральні прокурори штату готувалися до незаконних дій, таких як [указ Трампа про заборону громадянства новонародженим], і сьогоднішній негайний позов надсилає чітке повідомлення адміністрації Трампа, що ми будемо захищати наших жителів та їхні основні конституційні права".

Білий дім не прокоментував позови.

Штати, де більшість населення підтримують демократів, та правозахисні групи негайно оскаржили два інших укази Трампа. Один — про створення Департаменту з питань ефективності уряду — неурядової консультативної групи під керівництвом прихильника Трампа мільярдера Ілона Маска. А також інший, який послаблює право на захист робочих місць для державних службовців, що має полегшити зусилля адміністрації Трампа звільнити їх і замінити ці посади людьми, лояльними до Трампа.

Генеральна прокурорка Массачусетсу Андреа Джой Кемпбелл заявила, що якщо наказ Трампа про заборону громадянства залишиться в силі, це означатиме, що понад 150 тисяч дітей, що народжуються щорічно у США, будуть позбавлені права на громадянство.

"Президент Трамп не має повноважень позбавляти конституційних прав", - сказала вона.

Серед позивачів, які оскаржують цей наказ, є жінка, яка живе в Массачусетсі й ідентифікована лише як "О. Доу". Вона перебуває в країні у статусі тимчасового прихистку і має народити в березні.

Статус тимчасового прихистку доступний для людей, які походять із країн, що пережили стихійні лиха, збройні конфлікти чи інші надзвичайні події. Наразі це понад 1 мільйон осіб із 17 країн.

Громадянство США за правом народження було закріплено в 14-й поправці до Конституції США після Громадянської війни на початку 1860-х років і ратифіковано в 1868 році. Там сказано: "Усі особи, які народилися або прийняли громадянство у Сполучених Штатах і підпадають під їхню юрисдикцію, є громадянами Сполучених Штатів і штату, в якому вони проживають".

Платкін, генеральний прокурор Нью-Джерсі, заявив у вівторок, що президенти можуть мати широкі повноваження, але не необмежені.

"Президент не може одним розчерком пера скасувати існування 14-ї поправки", - сказав він.

Генеральний прокурор Коннектикуту Вільям Тонг

Генеральний прокурор Коннектикуту Вільям Тонг, громадянин США за правом народження та перший в країні генеральний прокурор, що є американцем китайського походження, заявив, що позов стосується його особисто.

"14-та поправка говорить, що вона означає, і вона означає те, що в ній сказано: якщо ви народилися на американській землі, ви є американець, — сказав він. — Немає законних юридичних дебатів щодо цього питання. Але той факт, що Трамп абсолютно неправий, не завадить йому завдати серйозної шкоди зараз таким американським сім’ям як моя".

Відділи Американського союзу громадянських свобод у штатах Нью-Гемпшир, Мен і Массачусетс разом з іншими захисниками прав іммігрантів також подали позов, щоб заблокувати дії Трампа.

У їхньому позові суд просять постановити, що наказ Трампа є неконституційним.

У позові згадується випадок жінки, ідентифікованої як "Кармен", яка вагітна, але не є громадянкою США. У документі стверджується, що вона проживає в Сполучених Штатах понад 15 років і подала заяву на отримання візи, яка може призвести до надання їй статусу постійної жительки. Вона не має іншого імміграційного статусу, і батько її очікуваної дитини також не має імміграційного статусу, йдеться в позові.

"Позбавлення дітей "неоціненного скарбу" громадянства — це серйозна шкода, — йдеться в позові. — Це позбавляє їх повноправного членства в американському суспільстві, на яке вони мають право".

У статті використано матеріали Reuters та Associated Press.

Дивіться також: Укази Трампа щодо імміграції фокусуються на безпеці кордонів, обмеженнях у наданні притулку та депортаціях