США вклали сотні мільйонів доларів у розвиток українських дронів та допомагали кадрами і зв'язками, про що не було відомо раніше, пише газета New York Times 17-го січня, посилаючись на розсекречені документи.
Газета посилається на заяву радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана, який сказав у четвер, що США зробили значні інвестиції, які допомогли Україні розпочати та розширити виробництво безпілотників.
Джейк Салліван сказав, що підтримка у створенні безпілотних літальних апаратів (БПЛА) мала "реальний стратегічний вплив" на війну.
"Ми бачили, як БПЛА займають все більш центральну роль для ведення бойових дій в Україні і будуть центральними для всіх майбутніх бойових дій", — сказав Салліван.
Про цю частину допомоги США не повідомлялося раніше, пише NYT, хоча адміністрація докладно інформувала про свої пакети допомоги Україні, включно з мільярдами доларів, що виділялися на ракети, системи ППО, танки, артилерію та навчання.
Серед коштів, надісланих США Україні у вересні минулого року, були 1,5 мільярда доларів, призначених на збільшення виробництва безпілотників в Україні, повідомила адміністрація, інформує газета.
Восени минулого року Пентагон виділив 800 мільйонів доларів на українське виробництво безпілотників, які були використані для закупівлі компонентів для безпілотників та фінансування виробників безпілотників, пише NYT.
Американські гроші використовувались для підтримки виробників безпілотників і придбання запчастин, мовиться у статті. За словами офіційних осіб США, йшлося саме про допомогу Україні в розробці нового покоління безпілотників, які зробили революцію у веденні воєн.
Газета повідомляє, посилаючись на свої джерела, що для розробки програми Сполучені Штати направили в Україну своїх співробітників розвідки.
Як пише NYT, директор ЦРУ Вільям Бернс в інтерв'ю цього тижня опосередковано посилався на підтримку його агентством програми дронів в Україні.
"Я думаю, що наша розвідувальна підтримка допомогла українцям захистити себе, – сказав Бернс. – Не лише в обміні розвідданими, але й у підтримці деяких систем, які виявилися настільки ефективними".
Як писав Голос Америки, колишній керівник відділу боротьби з тероризмом ЦРУ, а нині засновник та керівник компанії Advanced Archer Technology, яка має підрозділ в Україні Бернард Гадсон у своєму нещодавньому інтерв'ю розповів, що загалом за минулий рік Україна використала 1,4 мільйона дронів, які довели свою ефективність, маючи високу точність та низьку собівартість.
"Вони розробили дрони, що можуть пролетіти тисячі кілометрів і вразити ціль з точністю до кількох дюймів", – казав Гадсон на початку січня в ефірі Такера Карлсона, колишнього журналіста Fox News, який нині має власне популярне шоу.
В Україні з'явилися десятки стартапів, які фінансували венчурні фонди, що збирали мільйони доларів для впровадження у виробництво українських розробок.
Один з них, Green Flag Ventures, писав у своєму аналізі у листопаді минулого року, що "починаючи з 2017 року, українські стартапи демонструють стійкість із постійним темпом зростання на 25% у річному обчисленні", і згідно з аналізом фонду, ця тенденція лише посилюватиметься.
За словами Саллівана, застосування безпілотників розширилося після першого контрнаступу українців восени 2022 року, коли стали очевидними межі звичайних можливостей України.
Другий контрнаступ у 2023 році був менш успішним, сказав Салліван, частково через використання Росією своїх безпілотників, які атакували надані США та Європою танки та бронетехніку, коли вони намагалися обійти мінні поля.
Після цього США збільшили підтримку українських виробників безпілотників, спираючись на зусилля Києва з розвитку власної промисловості, пише NYT.
Тоді окрім фінансової допомоги, адміністрація Байдена допомагала налагодити зв’язки між американськими технологічними компаніями та українськими виробниками безпілотників.
Наприкінці 2023 року президент України Володимир Зеленський оголосив про плани надати війську один мільйон безпілотників FPV.
Коли він відвідав Білий дім у вересні, президент Байден сказав, що ще 1,5 мільярда доларів буде спрямовано на українську індустрію дронів, повідомляє NYT.
Адміністрація переконана, що інвестиції зробили українські безпілотники більш ефективними та смертоносними, пише NYT. Зокрема, чиновники адміністрації виділяють українські морські безпілотники, які знищили чверть російського Чорноморського флоту. А безпілотники, розміщені на лінії фронту, допомогли уповільнити просування Росії на сході України, вважають в адміністрації.
Дивіться також: Морські дрони вперше знищили повітряні цілі, повідомляє ГУР. Які ще новітні дрони випробувала в 2024 році УкраїнаЗа словами Саллівана, допомога Україні у створенні власної індустрії безпілотників дало "неоціненні уроки", які уряд США почав інтегрувати в оборонну промисловість.
Перегони у розробці та виробництві дронів тривають. Останніми тижнями з'явилися повідомлення про те, що російські війська значно активізували використання волоконно-оптичних безпілотників, які тепер проникають глибоко в українські позиції, особливо в районі Курська.
Ці безпілотники, пише спеціалізоване видання SOFX, мають дальність польоту до 20 кілометрів, і дозволяють Росії збирати важливу розвідувальну інформацію про розташування та пересування українських сил.
На відміну від звичайних дронів, ці дрони спілкуються зі своїми операторами через оптоволоконний кабель, який розмотується під час польоту і дає стабільний сигнал в умовах РЕБ.
Дивіться також: Інвестори зі США зацікавлені українськими дронами і пророкують, що Україна перевершить ІзраїльКрім США, допомогу Україні у створенні індустрії безпілотників надають європейські країни, зокрема Велика Британія та країни Балтії.
Наприкінці свого візиту до України у четвер прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер разом з президентом Володимиром Зеленським відвідав у Києві виставку безпілотників-бомбардувальників та розвідувальних БПЛА, які створювалися в Україні за підтримки Британії.
Зокрема, йому показали носій безпілотників FPV – спільну українсько-британську розробку, а також про українські розвідувальні БПЛА, оснащені британськими модулями зв’язку.
На початку січня Міністерство оборони Великої Британії повідомляло, що у 2025 році воно відправить в Україну 30 000 безпілотників після укладення контрактів на 45 мільйонів фунтів стерлінгів міжнародною коаліцією Drone Capability Coalition, спільно очолюваною Великою Британією та Латвією.
У фонд коаліції Drone Capability Coalition, який було створено минулого листопада, Британія 15 мільйонів фунтів стерлінгів, а загалом на початок січня фонд зібрав близько 73 мільйонів фунтів стерлінгів від Великої Британії та партнерів.
Дивіться також: Захист технологій є не менш важливий, ніж вони самі. США хочуть мати партнерів, які вкладатимуть у власну безпеку – дискусія у Вашингтоні