Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі планує відвідати Курську атомну електростанцію наступного тижня. Про це повідомило агентство AFP з посиланням на неназваного представника МАГАТЕ.
Після того як Україна розпочала вторгнення в Курську область 6 серпня, МАГАТЕ закликало як Росію, так і Україну проявити "максимальну стриманість", щоб "уникнути ядерної аварії з потенційними серйозними радіологічними наслідками" на Курській АЕС.
Президент Росії Владімір Путін нині звинуватив Україну у спробі нібито завдати удару по Курській АЕС минулої ночі й заявив, що МАГАТЕ було поінформоване щодо цього.
Втім Путін не надав жодних доказів на підтвердження своїх заяв, а також не вказав жодних додаткових подробиць щодо нападу, який буцімто вчинила Україна. Також і російські ЗМІ раніше не повідомляли про спроби завдати удару по станції.
Україна також наразі не коментувала ці заяви.
Курська АЕС має чотири радянські реактори РБМК-1000 із графітовим сповільнювачем. Ці реактори мають таку саму конструкцію, як ті, що були встановлені на Чорнобильській атомній електростанції.
Наразі два реактори Курської АЕС зупинені, а два інші працюють у нормальному режимі. Будівництво двох нових реакторів на станції було розпочато у 2018 році. Зараз ці нові блоки ще не введені в експлуатацію.
Російські війська захопили Чорнобильську АЕС та Запорізьку АЕС — найбільшу в Європі — на початку повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році. Хоча Чорнобильську АЕС було згодом звільнено, війська РФ досі контролюють ЗАЕС.
Президент України Володимир Зеленський та інші українські посадовці неодноразово звинувачували Росію у "ядерному шантажі" через окупацію ЗАЕС.
МАГАТЕ має постійну наглядову місію на Запорізькій станції та видає регулярні публічні звіти про її стан.
Дивіться також: МАГАТЕ: безпека на ЗАЕС погіршується