Формат Міжнародної координаційної групи з оборонної допомоги Україні під головуванням США, так званий формат "Рамштайну", може бути кращим та більш гнучким для організації і координації підтримки України ніж НАТО, вважає старший науковий співробітник Гудзонівського Інституту Люк Кофі. На його думку, формат "Рамштайну" ширший ніж формат НАТО і не дозволяє будь-якій окремій країні блокувати спільні рішення.
“Я не думаю, що НАТО обов’язково має бути лідером в зусиллях отримати допомогу Україні. Я думаю, що НАТО має зіграти певну роль. Має брати участь. Але я вважаю, що зараз, за нинішніх обставин, формат "Рамштайну" є, мабуть, найбільш гнучким і найкращим шляхом уперед”, – говорить Люк Кофі в інтервʼю журналістці грузинської служби Голосу Америки Еці Маґалдадзе.
За нинішніх обставин, формат "Рамштайну" є, мабуть, найбільш гнучким і найкращим шляхом упередЛюк Кофі
За словами експерта, у трансатлантичному просторі триває дискусія про те, яку роль має відігравати НАТО, коли йдеться про організацію та координацію підтримки України, головним чином, тому що НАТО працює на умовах одностайності. “Є занепокоєння щодо лідерства НАТО в цьому питанні через те, що одна країна може уповільнювати або блокувати це. Крім того, якщо цим займається НАТО, це ексклюзивно для країн НАТО. Тим часом у форматі "Рамштайн" беруть участь понад 50 країн і жодна країна не може накласти вето на жодну ініціативу”, – говорить Люк Кофі відповідаючи на питання про ініціативу НАТО створити фонд 100 мільярдів євро для України.
Британський військовий аналітик лондонського King's College Майкл Кларк в коментарі CNBC наголосив, що потенційний пакет допомоги НАТО на 100 млрд євро, розділений на 5 років – “замало” і “запізно” у разі, якщо Україна не може задовольнити нагальні потреби в озброєнні.
“Навіть без Сполучених Штатів, європейські країни НАТО в 12 разів багатше ніж Росія. Загалом в НАТО в 5 разів більше літаків, втричі більше кораблів, втричі більше військового персоналу. НАТО могло б піти далі, якби вони могли зробити це політично. Реалістично, Столтенберг хоче погодити пакет допомоги на 100 млрд євро на термін 5 років до липня. Буде багато спротиву. І є два питання. Чи це не замало? Так, це замало. Чи це не запізно? Так, це буде запізно”, – говорить Майкл Кларк.
Глави МЗС країн НАТО не ухвалили рішення щодо створення нового фонду для підтримки України, але, за словами генсека НАТО, “наблизились до консенсусу”.
І є два питання. Чи це не замало? Так, це замало. Чи це не запізно? Так, це буде запізноМайкл Кларк
Пропозиція щодо 100 млрд євро для України “варта уваги”, але водночас важливо уникнути дублювання обовʼязків, – зауважив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, передає Tagesschau. Він наголошує на тому, що подібний фонд мав би взяти до уваги внески, які вже зроблені країнами НАТО в допомогу Україні.
Як раніше повідомляв Голос Америки, союзники по НАТО розробляють план щодо міцної довгострокової та "інституціалізованої" підтримки України. Допомога альянсу має менше залежати від "добровільних короткотермінових пропозицій", а більше від довгострокових зобов'язань НАТО. Про це на пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів альянсу 3 квітня заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Дивіться також: "Не хочу псувати свято, але..." - Україна просить НАТО про "Патріоти" в день 75-річчя Альянсу
Дивіться також: "Не хочу псувати свято, але..." - Україна просить НАТО про "Патріоти" в день 75-річчя Альянсу