Як експорт української зброї може здешевити озброєння для ЗСУ - пояснили у Технологічних силах України

Демонстрація обладнання для безпілотників у майстерні в Донецькій області, 22 жовтня 2024 р. Genya SAVILOV/AFP

Продаж виробленої в Україні зброї може врятувати державу від ситуації, в якій опинилася держава і виробники і сьогодні – потужності українського оборонно-промислового комплексу сягають 20 млрд доларів на рік, в той час, як Україна має лише 6 млрд доларів, аби купувати цю зброю у виробників.

Про перспективи експорту зброї з України іншим державам та про доцільність такого кроку у час війни у ефірі Голосу Америки пояснювала Катерина Михалко, виконавча директорка об'єднання "Технологічні сили України".

За її словами, у ситуації, що склалася, аби краще забезпечувати лінію фронту та армію загалом, слід зменшувати собівартість одного українського зразка. Таким чином, Україна за ті самі кошти могла б купити більше дронів, більше бронетехніки й іншого озброєння.

"А зменшити собівартість одного зразка можна власне шляхом відкриття міжнародних ринків для наших виробників, бо коли виробники отримають надходження з інших країн, то таким чином вони можуть постачати зброю українській армії дешевше", – каже вона.

Дивіться також: Що може дати Україні зняття заборони на експорт зброї, міркують експерти

Поки що, наголошує вона, виробники можуть виготовляти більше, аніж держава має змогу купувати. Тоді як продаючи зброю іншим країнам, українські підприємства збільшили б кількість обігових коштів, а це сприяло б і забезпеченню армії, і спроможностям для підтримки поточного стану чи ремонту техніки тощо.

"Якщо в українського виробника не буде достатньо валюти і коштів для того, щоб здійснювати всі ці завдання, на жаль, ми будемо втрачати свою обороноздатність", – констатує Михалко.

Вона також навела дані опитувань, за якими через відсутність фінансування з боку держави близько 85% виробників мають намір релокуватися за кордон, частина з них вже це зробили: "Це абсолютно погано для обороноздатності України, і цю проблему може допомогти вирішити відкриття контрольованого експорту зброї".

Очолюване нею об'єднання підтримує заяву президента України щодо того, що експорт повинен бути контрольованим та здійснюватися лише до країн-союзниць, які раніше допомагали Україні.

Технологічні сили України (ТСУ) — це об’єднання провідних виробників інноваційних зразків озброєння для захисників, до якого входять майже 40 компаній. ТСУ підписали меморандум про співпрацю із Міністерством оборони України, їхнє партнерство спрямоване на посилення обороноздатності держави та покращення цифрових послуг і інформаційних систем у сфері оборони.

Дивіться також: "Дрони-дракони" знищили танк і "сіють хаос" серед російських військ, пишуть оглядачі

Щодо деталей майбутнього експорту зброї, за умови зняття заборони на це, йтиметься про ті зразки озброєння, на які або немає потреби в армії, або які виробляються в більшій кількості, аніж держава сьогодні спроможна закупити, каже експертка.

Тобто йтиметься лише про вироблений надлишок продукції – тільки він зможе отримати дозвіл на експорт, нагляд здійснюватиме спеціальна комісія.

Контрольований експорт, сподіваються учасники ринку, також дозволить українцям відкривати спільні підприємства на території інших держав та відкривати міжнародні підприємства на території України. Тоді останні були б впевнені у тому, що як раптом український уряд не купуватиме у них продукцію, її можна буде продати за межі України.

"Ми дійсно можемо конкурувати на міжнародному ринку, оскільки українські виробники мають безпосередньо досвід з лінії фронту і завжди покращують свої технології. Ми також можемо бути надійним і перевіреним партнером для великих західних гравців сфери ОПК, що дозволить інтегрувати наших виробників в міжнародні ланцюжки постачання, і це дуже великий крок для нашої стратегічної обороноздатності", – переконує Михалко.

Вона також наголосила, що для українських підприємців пріоритетним залишатиметься першочергове забезпечення української лінії фронту.

Газета The Washington Post констатує, що Україна вже підписала контракти з такими великими оборонними гравцями, як німецька Rheinmetall і франко-німецька збройова група KNDS, яка цієї осені відкрила офіс у Києві.

Міноборони, за інформацією видання, звернулося до міжнародних керівників збройової промисловості із прямим закликом інвестувати в країну.

А учасники індустрії сподіваються, що зняття заборони на експорт спонукає західних партнерів виділити допомогу українським виробникам, повідомляв Голос Америки.

Українські виробники могли б отримати до 20 мільярдів доларів у разі скасування заборони на експорт озброєння та, до прикладу, інвестувати їх у збільшення внутрішнього виробництва для власної армії - писав Financial Times із посиланням на підрахунки, озвучені Олександром Маріковським, головою економічного підкомітету Верховної Ради.

В Україні також сподіваються, що потенційне скасування заборони на експорт, що діє у час війни, активізує роботу зі стандартизації з боку уряду, оскільки зараз десятки різних типів безпілотників працюють на різному програмному забезпеченні.

Дивіться також: Коли купівля зброї межує зі спецоперацією – керівник “Спецтехноекспорту” про особливості військового імпорту в умовах війни