Нестача потужностей енергогенерації та спекотна погода призвели до відключень струму та збільшення імпорту електроенергії з ЄС влітку в Україні. Взимку ситуація може погіршитись.
Щоб не допустити гуманітарної катастрофи союзники мають активізувати допомогу Україні, вважає єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон.
"Взимку деякі місця в Україні можуть просто стати непридатними для життя. Особи похилого віку, діти та вразливі верстви населення постраждають найбільше, - пише Сімсон в статті для Financial Times, опублікованій 18 серпня. - Там, де навантаження на енергомережі вже наближається до критичної точки, може статись обвал в деяких регіонах під вагою додаткового попиту від переміщених осіб. Спад економіки зменшить бюджетні надходження, що збільшить дефіцит бюджету України та зменшить здатність підтримувати національну боротьбу за свободу. Ризик гуманітарної катастрофи великий".
Сімсон засудила російські атаки по енергетиці України, через які, за даними уряду, було втрачено майже половину потужностей енергогенерації. "Використання енергетики в якості зброї таким чином є безпрецедентним", - написала посадовиця в Х.
Сімсон пропонує збільшити допомогу з шести напрямків:
- Ремонт та повернення в експлуатацію теплогенерації, де це можливо
- Передача Україні якомога більшої кількості децентралізованих генераторів
- Децентралізовані потужності є більш складною ціллю для ударів, тому посадовиця закликає встановити сонячні батареї для шкіл, лікарень, житлових будинків
- Розширення можливостей передачі електроенергії з ЄС до України
- Зміцнення захисту енергоінфраструктури.
Міністерство енергетики України вже почало підготовку до зими, повідомив профільний міністр Герман Галущенко. Він висловив переконання, що за умови наявності фінансування та активного продовження роботи з відновлення, до кінця 2024 року до системи можна додати приблизно 3ГВ потужностей, пише S&P.
Дивіться також: Події в Україні мають великий вплив на світовий газовий ринок - британська експертка про "Суджу"