Дипломатична служба Європейського Союзу у своєму звіті щодо військової тренувальної місії ЄС для України наразі не рекомендувала надсилати військових інструкторів безпосередньо в Україну, як того раніше просив Київ.
Втім служба зазначила у звіті, що міністри оборони країн ЄС мають намір обговорити цю тему на зустрічі наступного тижня, повідомили 24 серпня агентство Reuters та німецький тижневик Welt am Sonntag, які мали доступ до звіту.
“Цілком ймовірно, що військова присутність ЄС на українській землі буде сприйнята Росією як провокація”, – йдеться у звіті.
У травні цього року Україна звернулася до Європейського Союзу з проханням перенести частину тренувань українських військових інструкторами Місії військової допомоги ЄС на підтримку України на українську територію.
Однак деякі країни-члени ЄС скептично ставляться до такої ідеї, побоюючись, що блок може бути втягнутий у війну, а також висловлюючи сумніви, що Україна може захистити навчальні центри від повітряних ударів Росії через нестачу засобів протиповітряної оборони.
“Той факт, що Росія може досягти будь-якого місця в Україні за допомогою своїх балістичних засобів і БПЛА (дронів), створює найвищий рівень загрози для розгорнутого військового персоналу ЄС”, – зазначено у звіті.
Таким чином необхідно передбачити можливості для евакуації військових ЄС у разі надзвичайної ситуації, забезпечення їм спеціально укріпленого житла та тренувальних центрів. Водночас визнано, що повністю захиститися від деяких типів загроз, зокрема повітряних, не є реалістичним.
Дивіться також: На авіабазі НАТО у Німеччині підвищили заходи безпеки через можливу загрозуВтім дипломатична служба ЄС не виключила можливості розгортання у майбутньому принаймні деякої кількості інструкторів місії на українських навчальних об’єктах “у негласній формі” та далеко від поля бою, можливо, у західній частині країни.
“Якщо будуть дотримані необхідні політичні та оперативні умови, розгортання військового персоналу ЄС на українській території є можливим”, – підсумовано у документі.
Втім дипломатична служба також зазначила, що для повної оцінки ризиків і переваг потрібен буде додатковий аналіз.
Водночас дипломатична служба рекомендувала краще адаптувати військову тренувальну місію ЄС до нагальних потреб України. Зокрема у документі рекомендовано створити координаційний осередок у Києві та вивчити можливості здійснення тренування ближче до кордонів України й готувати більше українських інструкторів.
Одним з викликів тренувальної місії документ називає дефіцит радянської зброї та військового обладнання.
“Вкрай важливо навчати солдатів ЗСУ на тому самому спорядженні, яке вони потім використовуватимуть у бойових діях”, – йдеться у звіті.
Місії військової допомоги ЄС на підтримку України була заснована у листопаді 2022 року. Дотепер місія підготувала близько 60 000 українських військових, переважно у тренувальних центрах Польщі та Німеччини.
“Місії військової допомоги ЄС на підтримку України проводить навчання особового складу Збройних Сил України на базовому, поглибленому та спеціалізованому рівнях з медичної допомоги, хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту, розмінування, логістики та зв’язку, технічного обслуговування та ремонту, серед іншого”, – пояснено на офіційному вебсайті місії.
Мандат місії, який збігає в середині листопада цього року, очікувано буде продовжений ще на два роки.
У статті використано матеріали агентства Reuters.
Дивіться також: АР: США надішлють новий пакет допомоги Україні обсягом $125 млн, кажуть посадовці