Сежурне: ЄС може більше інвестувати в оборону та закуповувати зріджений газ зі США, щоб уникнути торгової війни

Стефан Сежурне під час слухань щодо затвердження нового складу Європейської комісії в Європейському парламенті у Брюсселі, 12 листопада 2024 р. (Фото: AP Photo/Virginia Mayo)

Європейський Союз може запропонувати адміністрації нового президента США Дональда Трампа інвестувати більше в оборону блоку в обмін на відмову від торгової війни з ЄС.

Таку ідею висловив Стефан Сежурне, віцепрезидент Європейської Комісії, відповідальний за промислову стратегію блоку, у розмові 20 січня в ефірі Radio France.

“Ми не можемо вести торгову війну і водночас будувати європейську систему оборони”, — заявив Сежурне.

“Ми не зможемо ефективно організуватись, особливо на східному фронті, якщо у нас також буде торгова війна, яка коштує нам надзвичайно дорого”, — додав французький політик, маючи на увазі допомогу Європейського Союзу Україні у її відсічі російській агресії.

Сежурне також окреслив дві стратегії, до яких може вдатись ЄС у відповідь на запровадження США торгових мит, які він назвав наступальним та захисним підходом.

“Ми можемо відповісти на митні збори, але європейці заплатять за це”, - пояснив він щодо наступального підходу.

У випадку другого – захисного – підходу, Сежурне вказав на можливість “перенаправлення певної кількості закупівель у світі”, зокрема “призупинити постачання ЗПГ (зрідженого природного газу) з Азербайджану, щоб купувати більше в американців”.

Трамп раніше пригрозив Європейському Союзу торговою війною, якщо блок не купуватиме більше американського скрапленого природного газу.

“Я сказав Європейському Союзу, що вони повинні компенсувати свій величезний дефіцит зі Сполученими Штатами шляхом великомасштабної закупівлі нашої нафти та газу. В іншому випадку це ТАРИФИ на повну!!!”, - написав Трамп у своїх соціальних мережах минулого місяця.

ЄС загалом прихильно ставиться до ідеї збільшити закупівлі американських енергоносіїв.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила свого часу: “Чому б не замінити [російський газ] американським ЗПГ?”

Дивіться також: Трамп бере участь в подіях у Вашингтоні у переддень інавгурації

Як нагадує британське видання Financial Times, у 2024 році європейські країни закупили рекордну кількість дешевшого російського ЗПГ. Франція, Іспанія та Бельгія стали країнами, які закупили найбільше російського ЗПГ серед членів блоку.

“Питання ціни є делікатним і вирішальним” — цитує видання слова неназваного європейського високопосадовця.

Водночас за даними компанії Kpler, на які посилається Financial Times, американський ЗПГ становив найбільшу частку в імпорті ЗПГ до ЄС протягом останнім кількох років.

Також ЄС ще у травні 2022 року оприлюднив план загальною вартістю 210 мільярдів євро з метою повністю відмовитися від російського викопного палива до 2027 року.

Цінова кон’юнктура на ринках Азії, припинення транзиту російського газу Україною наприкінці 2024 року, а також погодні умови в Європі можуть сприяти такому переходу.

За даними Kpler, на які посилається агентство Reuters, принаймні шість вантажів ЗПГ, які прямували до Азії у січні, були перенаправлені до Європи, на тлі вищих європейських цін та низького попиту в Азії.

Так судна, які були завантажені у США і прямували відповідно у Китай, Південну Корею, Таїланд і Сінгапур, були перенаправлені до Європи між 8 і 14 січня.

“Перенаправлення відбувається тому, що азійські ціни недостатньо високі порівняно з європейськими, щоб привабити вантажі”, — зазначив Мартін Сіньйор, керівник відділу аналізу цін на ЗПГ у компанії Argus, додавши, що майже всі вантажі з Атлантичного басейну прямують до Європи.

Аналітики вважають, що європейський ринок матиме достатнє забезпечення ЗПГ у найближчому майбутньому на тлі зусиль ЄС відмовитись від російського палива.

“Ми перебуваємо на початку нової хвилі постачання ЗПГ”, — цитує Financial Times слова Майкла Стоппарда, керівника з питань глобальної газової стратегії у компанії S&P Global Commodity Insights.

“З кожним роком Європі стає все легше шукати альтернативи російському ЗПГ — особливо з 2026 року”.

Дивіться також: Майбутній радник Трампа з нацбезпеки назвав три ключові питання для припинення війни Росії в Україні