Президент Європейської ради Дональд Туск назвав президента США Дональда Трампа разом з Росією, Китаєм і радикальним ісламом у низці проблем для Європи.
У листі до 27-ми керівників країн ЄС він закликав європейців до єдності, щоб уникнути підпорядкування іншим світовим потугам.
Тим часом представники низки урядів ЄС, зокрема британський міністр закордонних справ Борис Джонсон, застерігають від поспішних кроків, які могли б відштовхувати важливого союзника Європи.
Розчленування Європейського Союзу не приведе до відтворення якогось міфічного повного суверенітету країн, а до реальної і фактичної залежності від наддержав: Сполучених Штатів, Росії і Китаю...
Дональд Туск написав листа з нагоди саміту, що відбудеться у п’ятницю на Мальті. Європейські лідери обговорюватимуть майбутнє ЄС, коли з союзу вийде Велика Британія.
Президент Європейської ради - один з низки ключових посадовців ЄС у Брюсселі. Його головне повноваження - організовувати й головувати на вирішальних нарадах керівників країн організації.
Колишній польський консервативний прем’єр-міністр висловив думку, що більш протекціоністська політика Трампа створює для ЄС нагоди нових договорів про вільну торгівлю.
Стверджуючи, що ЄС постав перед найбільшими випробуваннями за свою 60-річну історію, Туск пише, що найбільшими зовнішніми загрозами є «самовпевненість Китаю», «агресивна політика Росії» щодо сусідів, а також «радикальний іслам», який розпалює анархію на Близькому Сході та в Африці.
До цього він додає також, що разом з «тривожними деклараціями нової американської адміністрації… робить наше майбутнє дуже непередбачуваним».
Лідери у Брюсселі особливо стурбовані тим, що Трамп виступив за Брекзит і висловлювався за те, щоб з організації виходили також інші країни.
«Розчленування Європейського Союзу не приведе до відтворення якогось міфічного повного суверенітету країн, а до реальної і фактичної залежності від наддержав: Сполучених Штатів, Росії і Китаю, - пише Туск лідерам ЄС, - Лише разом ми можемо бути повністю незалежними».
«Тому ми повинні вдатися до наполегливих і видовищних кроків, які б змінили колективні настрої і відродили б прагнення вивести європейську інтеграцію на новий рівень».
Reuters називає застереження Туска найжорсткішими заявами щодо нового президента США відтоді Трамп обійняв посаду.
Агенція вважає, що це відображає щораз більше відчуття у багатьох європейських столицях потреби реагувати на політику американського президента, зокрема на заборону в’їзду для біженців та обмеження для громадян семи переважно мусульманських країн.
Дивіться також: Як у США реагують на загострення ситуації на Сході України?
Your browser doesn’t support HTML5