Бельгійська поліція провела обшуки в офісі Європейського парламенту та в приватному помешканні співробітника парламенту в Брюсселі, який, як вважають правоохоронці, зіграв "значну роль" в операції з російського втручання.
Згідно із заявою федерального прокурора Бельгії, у середу поліція провела рейди, пов’язані з так званою справою Russiagate, де євродепутати нібито отримували звернення та оплату за просування російської пропаганди через вебсайт "Голосу Європи", повідомляє часопис Politico.
"Є ознаки того, що співробітник Європарламенту зіграв у цьому значну роль", — заявили бельгійські правоохоронці.
За даними співрозмовників Politico, бельгійська поліція перевіряє зв’язки помічника у парламенті, який працював на ультраправу партію Альтернатива для Німеччини (AfD), і зараз працює на ультраправого голландського депутата Європарламенту Марселя де Граафа.
Офіс де Граафа не відповів на запит Politico про коментар. Представник Європарламенту також відмовився коментувати розслідування.
Останніми місяцями партія AfD, яку підозрюють у зв’язках з Москвою, була охоплена низкою скандалів, кульмінацією яких став арешт у квітні помічника високопоставленого депутата Європарламенту Максиміліана Краха. Влада Німеччини підозрює його помічника на ім'я Цзян Г. у тому, що він був "співробітником китайської секретної служби".
Незабаром після цього німецька прокуратура в Дрездені ініціювала попереднє розслідування звинувачень проти Краха, якого підозрюють у тому, що він приймав гроші від Росії та Китаю "за свою роботу як депутата Європарламенту".
Раніше цього місяця бельгійська та німецька поліція провели обшук в офісі Краха в Європейському парламенті, у зв’язку з розслідуванням справи про шпигунство.
Крах, який був провідним кандидатом від AfD на виборах до ЄС, оголосив, що припинить передвиборну кампанію та піде з керівної ради своєї партії після звинувачень у шпигунстві та корупції.
Нещодавно журналістське розслідування з’ясувало, що помічницю латвійської євродепутатки Тетяни Жданок, яка представляє партію Російський союз Латвії, ймовірно, влаштували на роботу російські спецслужби.
Як з'ясував центр розслідувальної журналістики Re: Baltica, з 2015 року помічницею Жданок офіційно стала студентка з Франкфурта Юлія Сатирова, чиї батьки були родом з Одеси, і сама вона перебувала в Одесі під час масових протестів та пожежі у Будинку профспілок у 2014 році.
"Події так вплинули на дівчину, що вона вирішила піти у політику", – повідомляють журналісти.
Як з’ясували журналісти з листування євродепутатки Жданок, Сатирову запропонував їй взяти на роботу її куратор із Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ Дмитро Гладій.
У березні 2024 року Служба державної безпеки (СДБ) Латвії розпочала щодо Жданок кримінальне розслідування, пов'язане з її ймовірною співпрацею з ФСБ.
Як повідомляв Голос Америки, прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо оголосив 12 квітня, що його країна розпочала розслідування ймовірного втручання Росії у загальноєвропейські вибори до Європарламенту, призначені на 6-9 червня цього року.
Де Кроо заявив, що бельгійська розвідка підтвердила існування проросійської мережі, що намагається підірвати підтримку України. За його словами, Москва допомагає "обрати більше проросійських кандидатів до Європейського парламенту та зміцнити певний проросійський наратив у цій інституції".
За повідомленнями чеських медіа на підставі даних розвідки, звинувачення стосуються політиків з Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини.
Дивіться також: Бельгія розслідує ймовірне російське втручання у майбутні вибори в Європарламент