ФБР: погрози мінування виборчих дільниць у США, схоже, надійшли з Росії

Виборці голосують на виборах у США у штаті Айова, 5 листопада 2024 року. (Фото: AP Photo/Bryon Houlgrave)

Серія погроз про мінування, надісланих на виборчі дільниці по всій території Сполучених Штатів, схоже, надійшла з Росії, згідно з останніми оцінками федеральних офіційних осіб та посадовців штатів.

Перші погрози про мінування вранці 5 листопада призвели до тимчасового припинення голосування на низці дільниць у деяких районах південно-східного штату Джорджія. Однак посадовці штату швидко з'ясували, що погрози не є вірогідними.

"Ми ідентифікували джерело, і воно було з Росії", - сказав журналістам держсекретар Джорджії Бред Раффенспергер.

"Вони замишляють негарне, і, здається, вони не хочуть, щоб ми мали спокійні, чесні та точні вибори, – додав Раффенспергер. – Вони думають, що якщо вони зможуть змусити нас битися між собою, вони можуть вважати це перемогою".

Однак намагання завадити виборам у США видаються набагато ширшими.

У вівторок ФБР заявило, що йому "відомо про погрози про мінування на виборчих дільницях у кількох штатах".

Крім того, бюро заявило, що багато погроз, "схоже, походять з російських доменів електронної пошти".

"Наразі жодна із загроз не була визначена як вірогідна, – заявили в бюро. – Ми продовжуватимемо тісно співпрацювати з нашими партнерами з правоохоронних органів на рівні штатів та місцевому рівні, щоб реагувати на будь-які загрози нашим виборам і захищати наші громади, поки американці здійснюють своє право голосу".

Your browser doesn’t support HTML5

Голосування у “хиткій” Пенсильванії. Настрої в українській громаді. Відео

Ймовірна російська омана спиралася на інші спроби зірвати вибори у США в останню хвилину.

Раніше цього дня, коли багато американських виборців готувалися проголосувати, ФБР попередило виборців про принаймні дві спроби використання назви та айдентики бюро для просування неправдивих наративів.

В одному випадку представники ФБР вказало на фейкові новинні ролики, які закликали американців "голосувати дистанційно" через підвищення загрози терактів.

В іншому випадку ФБР попередило, що деякі облікові записи у соціальних мережах поширювали відео зі сфабрикованим випуском новин про п’ять в’язниць по всій країні, залучених до схеми фальсифікації виборів.

Бюро заявило, що обидва відео є "неавтентичними" і не відображають поточну загрозу.

"Чесність виборів є одним з наших найвищих пріоритетів, і ФБР тісно співпрацює з партнерами з правоохоронних органів штатів та місцевого рівня, – заявили в бюро. – Спроби ввести громадськість в оману за допомогою неправдивого контенту щодо оцінок загрози та діяльності ФБР мають на меті підірвати наш демократичний процес і підірвати довіру до виборчої системи".

ФБР не повідомило, хто відповідальний за створення відеороликів, які почали поширюватися лише через три дні після того, як у соціальних мережах з'явилися два інших неправдивих відео, нібито створених ФБР.

У попередніх відео неправдиво стверджувалося, що бюро затримало три пов'язані між собою групи за фальсифікацію виборчих бюлетенів, а також було зроблено неправдиві заяви про чоловіка віцепрезидентки США Камали Гарріс.

Останніми днями представники розвідки США поклали відповідальність за інші відеоролики, які не згадували ФБР, але нібито демонстрували порушення під час голосування, на російських суб’єктів впливу.

Росія заперечує будь-яку причетність.

Your browser doesn’t support HTML5

Час-Time. День виборів. Настрої на дільницях, у штабах Трампа й Гарріс

Останні випадки є частиною того, що деякі офіційні особи США описали як "потік дезінформації". Вони відбулися на тлі попередження американських спецслужб ввечері 4 листопада, що Росія та, меншою мірою, Іран, ймовірно, посилять свої операції впливу в день виборів, а також протягом днів та тижнів після нього.

"Суб’єкти впливу, пов’язані з Росією, зокрема, виготовляють відео та створюють фейкові статті, щоб підірвати легітимність виборів, вселити страх у виборців щодо виборчого процесу та стверджувати, що американці застосовують насильство один проти одного через політичні уподобання", – йдеться в заяві Офісу директора національної розвідки США у координації з ФБР та Агентством з кібербезпеки та безпеки інфраструктури (CISA за англійською абревіатурою).

"Ми очікуємо, що російські агенти впливу випустять додатковий виготовлений контент із цими темами до дня виборів, а також у дні й тижні після закриття виборчих дільниць", — йдеться в заяві. "Ці зусилля несуть ризик розпалювання насильства, в тому числі проти посадових осіб, пов'язаних з виборами".

Водночас CISA, що допомагає наглядати за безпекою виборчої інфраструктури США, заявило вранці 5 листопада, що вибори проходили настільки гладко, наскільки можна було очікувати.

"Наразі ми не відстежуємо жодних значних інцидентів національного рівня, які впливають на безпеку нашої виборчої інфраструктури", — сказала старша радниця CISA Кейт Конлі під час брифінгу для журналістів.

Конлі заявляла раніше, що CISA відстежувала деякі збої, пов’язані з погодою та іншими проблемами, такими як збої функціонування обладнання, описуючи їх як "справді рутинні та, чесно кажучи, очікувані типи збоїв".

Your browser doesn’t support HTML5

“Найважливіші вибори у моєму житті”: виборці про те, що президент США має зробити у перші 100 днів на посаді. Відео

Представники CISA попередили, що інформаційні вебсайти та інфраструктура, пов’язані з виборами, можуть стати мішенню для програм-вимагачів або розподілених атак типу "відмова в обслуговуванні". Але вони підкреслили, що, попри незручність, такі атаки мало впливатимуть на здатність американців голосувати, оскільки жодна з виборчих систем країни не підключена до Інтернету, а 97% виборчих дільниць мають паперові резервні копії.

Проте, існують побоювання, що супротивники США можуть спробувати використати будь-які збої, щоб розпалити паніку і навіть насильство.

"Ми знаємо, що наші іноземні супротивники бачать цей проміжок часу - як день виборів, так і наступні кілька днів - як можливість спонукати подальший розкол і підірвати довіру американців до наших демократичних інститутів, — сказала Конлі. – І це незалежно від того, хто переможе".

Common Cause, позапартійна наглядова та правозахисна організація, яка має спостерігачів за виборами по всій країні, заявила 4 листопада, що на деяких виборчих дільницях спостерігалася напруга.

"Ми бачимо випадки, коли на людей кричать на виборчих дільницях", — сказала під час розмови з журналістами Сюзанн Алмейда, директорка відділу операцій на рівні штатів групи.

Your browser doesn’t support HTML5

Чого чекають американці від цих виборів та що їх найбільше лякає. Відео