Фінляндія судитиме росіянина за звинуваченнями у скоєнні воєнних злочинів в Україні

Російські військові на зруйнованому металургійному комбінаті імені Ілліча в Маріуполі, на території "Донецької Народної Республіки", 18 травня 2022 року. (Фото: AP фото/файл)

Влада Фінляндії висунула громадянину Росії Яну Петровському звинувачення у ймовірних воєнних злочинах, скоєних в Україні у 2014 році, повідомила 31 жовтня Національна прокуратура Фінляндії.

Суд над Петровським, який також відомий під іменем Воїслав Торден, очікувано розпочнеться 5 грудня і триватиме до кінця січня 2025 року, повідомили в окружному суді Гельсінкі.

Петровський був заступником командира російського неонацистського воєнізованого угруповання “Русич”, повідомляє агентство AFP.

Його підозрюють у скоєнні п'яти воєнних злочинів в Україні у 2014 році, які призвели до загибелі 22 українських військових і важких поранень ще чотирьох, повідомив агентству заступник генерального прокурора Фінляндії Юкка Раппе.

“У трьох випадках загинули або були поранені українські військові, а у двох інших звинуваченнях йдеться про інше порушення законів війни”, - зазначив Раппе.

Він також повідомив Reuters, що в суді, серед інших матеріалів, будуть продемонстровані відеозаписи подій в Україні 2014 року, а також розглянуті свідчення тих, хто вижив.

Петровського, який перебуває під санкціями Європейського Союзу та США з 2022 року, було затримано в аеропорту Гельсінкі у липні 2023 року.

У жовтні цього року Національне бюро розслідувань Фінляндії завершило майже річне розслідування дій Петровського на сході України у 2014 році.

Він заперечує свої злочини, а Верховний суд Фінляндії постановив, що Петровського не можна екстрадувати в Україну через ризик того, що він зазнає “нелюдських умов” у в'язниці.

У своїй заяві Національна прокуратура Фінляндії заявила, що звинувачення також стосуються дій, “що суперечать законам війни... та поводження з пораненими та вбитими ворожими солдатами”.

Фінські слідчі тісно співпрацювали з українською стороною, а також з Європолом, Міжнародним кримінальним судом та Євроюстом – Агентством Європейського Союзу з питань співробітництва у сфері кримінального правосуддя.

Фінляндія ухвалила так звану “універсальну юрисдикцію”, правовий принцип, згідно з яким країна може висувати звинувачення на своїй території за ймовірні злочини, скоєні в будь-якій точці світу.

Тим часом німецька прокуратура заявила 31 жовтня, що висунула Дітеру С., росіянину німецького походження, звинувачення у тероризмі та загрозі державній безпеці.

Дітер С. був одним із двох чоловіків, заарештованих у квітні цього року, адже він планував напади на військові бази США у Німеччині з метою завадити підтримці України.

Його підозрюють у “підготовці серйозного акту насильства, що загрожує державній безпеці”.

Йому також інкримінують участь у бойових діях у складі збройного підрозділу самопроголошеної проросійської “Донецької народної республіки” з 2014 по 2016 рік, під час яких підрозділ “неодноразово застосовував насильство до мирного населення”.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.