Франція та Норвегія оголосили 16 січня, що надання Україні винищувачів, обіцяних двома країнами, відбувається за графіком.
Про це заявили міністри оборони двох країн після підписання протоколу про наміри щодо розширення оборонної та безпекової співпраці між Парижем і Осло.
“Графік, який я надав, виконується”, - сповістив міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню, відмовившись коментувати повідомлення про те, що три французькі літаки Mirage 2000-5F мають надійти в Україну до 20 січня.
“Постачання реактивних винищувачів до країни, яка перебуває у стані війни, за визначенням є чутливим... Те, що було обіцяно, буде доставлено”, — додав французький міністр.
Його норвезький колега Бйорн Арільд Грам тим часом підтвердив, що “перша партія” винищувачів F-16, які Норвегія зобов’язалася надати Україні, вже була доставлена. Грам відмовився розкрити будь-які “оперативні подробиці”.
“Ми йдемо за графіком”, - сказав він.
Норвегія пообіцяла надати Україні загалом шість винищувачів F-16 американського виробництва. Літаки мають надійти у 2024 та 2025 роках.
Норвегія входить до Коаліції військово-повітряних сил для України контактної групи в форматі "Рамштайн", що має за мету зміцнити українські ВПС для кращої відсічі російській агресії. Країна, зокрема надає підтримку у тренуванні українських пілотів на винищувачах F-16.
“Уряд зарезервував кошти на підтримку підготовки українських пілотів і наземного складу й у 2025 році. На початку року в Данії буде припинено навчання на F-16. Тому з нового року Збройні сили натомість надаватимуть інструкторів для підготовки українських пілотів F-16 у Португалії”, – заявив нещодавно з цього приводу Грам.
Франція раніше заявляла, що планує надати Україні шість винищувачів Mirage 2000-5 власного виробництва на початку 2025 року, сповістили міжнародні медіа.
Французькі “Міражі” стануть другим типом західних винищувачів, наданих країнами-партнерами Україні, після того, як Київ отримав перші американські літаки F-16 у 2024 році.
За словами міністра Лекорню, якого цитує видання Business Insider, літаки будуть спеціально обладнані для бойових дій в Україні, “але найважливішим з усього є навчання пілотів і механіків в Нансі”.
Завдяки тому, що тренування пілотів для цих винищувачів буде здійснювати Франція, це дозволить частково полегшити ситуацію із затримками у програмах навчання пілотів для F-16 у західних країнах.
На зустрічі 16 січня Лекорню та Грам серед іншого домовилися про співпрацю їхніх країн у протистоянні гібридним загрозам для критичної інфраструктури, такої як підводні кабелі для передачі даних та лінії енергопостачання. Франція і Норвегія також більш інтенсивно співпрацюватимуть у сфері військової техніки.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: "Для підриву російського ВПК". Що передбачають нові санкції США