Неможливо дати Україні гарантії безпеки без 5 статті НАТО. Дискусія в Атлантичній Раді

Фото: прапори країн-членів НАТО. Фото: AP

Серед союзників по НАТО поки немає єдності щодо питання членства України в альянсі. Водночас неможливо дати Україні гарантії безпеки, щоб Україна функціонувала як суверенна країна без гарантії 5 статті НАТО про колективну оборону. Про це йшлось під час дискусії в Атлантичній Раді, присвяченій посиленню стійкості всередині Альянсу.

Членство України в НАТО – складний процес, який потребує політичної волі та єдності між владою всіх країн-членів Альянсу – наголошує директор з питань Європи у Раді з нацбезпеки США Майкл Карпентер. На його думку, НАТО має бути центральним компонентом гарантів безпеки для України та європейської безпеки.

Неможливо дати Україні гарантії безпеки, необхідні для функціонування та процвітання її як суверенної, демократичної, незалежної держави без гарантій 5 статті
Майкл Карпентер

“Неможливо дати Україні гарантії безпеки, необхідні для функціонування та процвітання її як суверенної, демократичної, незалежної держави без гарантій 5 статті, яку надає членство в НАТО. Тож чим швидше ми цього досягнемо, тим краще буде. Але це питання політичної волі та політичної єдності”, – говорить Майкл Карпентер.

Посадовець Білого дому підкреслив, що наразі немає єдності серед всіх 32 країн-членів альянсу щодо запрошення України до НАТО: “Думаю, що завжди було б дуже важко інтегрувати до альянсу країну, яка бере участь у найбільшій сухопутній війні після Другої світової війни”.

Директор з питань Європи у Раді з нацбезпеки США відзначає, що питанням майбутнього членства України в НАТО займатиметься нова адміністрація президента США. Карпентер сумнівається, що потенційні мирні переговори між Україною та Росією можуть завершитись у 2025 році.

“Ми довго думали про тимчасові гарантії безпеки. Що б ми хотіли бачити в Україні до того, як вона отримає п’яту статтю гарантії колективної безпеки? І ми можемо багато говорити про це, але зрештою це потрібно для того, щоб вижити”, – говорить Карпентер.

Він також відзначає, що запрошення до НАТО – лише один з етапів процесу інтеграції, багато кроків буде ще попереду до повноцінного членства країни в НАТО. Але, за словами посадовця, вже в перший день, коли Україна стане членом НАТО, її сили будуть повністю сумісними з усіма стандартами альянсу.

Посадовець Білого дому підкреслює, що чинна адміністрація намагалась поставити Україну в позицію сили. Він наголошує на важливості для України мати важелі впливу під час потенційних переговорів з Росією.

Посол Естонії у США Кристіян Прікк під час дискусії наголосив, що є загальна згода серед країн-партнерів щодо необхідності гарантій безпеки для України.

“Має бути розуміння, що гарантії безпеки для України будуть, адже, зрештою, йдеться не лише про майбутнє та безпеку України, а й про майбутнє та безпеку Європи. Безпеку у сенсі, що не буде наступної війни такого ж масштабу, або потенційно навіть ширшої війни”, – заявив Прікк.

Посол Естонії у Сполучених Штатах наголошує, що, на його думку, немає більш реалістичної, як з військового, так і з економічного погляду, альтернативи гарантій безпеки ніж членство в НАТО.

Дивіться також: Зеленський обговорює зміцнення оборони України з лідерами НАТО, ЄС

Дивіться також: Зеленський обговорює зміцнення оборони України з лідерами НАТО, ЄС