Швеція призупиняє плани з надсилання Україні винищувачів Gripen, щоб спершу забезпечити впровадження літаків F-16. Про це міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив інформаційному агентству TT.
"Інші країни коаліції (з надання Повітряним силам ЗСУ винищувачів американського виробництва F-16 - ГА) закликали нас почекати із системою Gripen, - сказав Йонсон. - Це пов'язано з тим, що зараз у центрі уваги запровадження системи F-16".
Торік Україна почала обговорення зі Швецією можливості отримання реактивних літаків Gripen шведського виробництва Saab, і Стокгольм пізніше заявив, що оцінить потенціал відправлення цих літаків для Києва.
У лютому в інтерв'ю Голосу Америки льотчик ПС ЗСУ Фантом розповів, що окрім F-16, також і Gripen міг би значно зміцнити українську авіацію: "Це дуже сучасний літак, він пройшов багато етапів модернізації і наразі той офіційний парк, який мають в своєму складі шведські Повітряні сили, може як придушувати сили ППО противника, завдавати точкові вогневі ураження, так і те, що англійською називають standoff weapon - тобто зброї на відстані, яка не дозволяє вразити свій літак".
Нагадаємо, нині в Брюсселі президент України Володимир Зеленський підписав оборонний договір з прем'єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо, який повідомив, що цього року Бельгія виділить на підтримку України "принаймні 977 мільйонів євро".
Відповідно до цієї угоди про співпрацю бельгійський уряд підтвердив надання Києву загалом 30 бойових літаків F-16 до 2028 року.
Раніше Нідерланди повідомляли, що перші з обіцяних 24 винищувачів для України почнуть надходити у другій половині року. У середині травня надходили повідомлення, що перші F-16 з'являться в Україні у червні-липні, однак не уточнювалось, яка саме з країн так званої авіаційної коаліції на чолі з Данією та Нідерландами доправить Києву перші такі літаки.
Днями стало відомо, що перша група українських пілотів закінчила навчання на винищувачах F-16 на 162-й авіабазі Національної гвардії в Тусоні, штат Аризона. За даними медіа, тепер пілоти прямують до Європи, де на них чекає додаткове навчання, адже декілька європейських країн також здійснюють тренування українців на F-16.
Раніше Нідерланди повідомили, що десять українських військових завершили курс навчання з обслуговування винищувачів F-16.
У статті використано матеріали Reuters
Дивіться також: Парламентська асамблея НАТО закликала союзників посилити військову допомогу Україні й зняти обмеження на використання західної зброї