Якщо США покинуть Україну, це буде ще більшим приниженням для Америки, ніж вихід з Афганістану, вважає колишній міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ.
У подкасті британського щоденника The Telegraph Гейґ сказав, що якщо майбутня адміністрація новообраного президента Дональда Трампа допустить "колапс України", це матиме наслідки для авторитету Америки у світі та можливостей США запобігати майбутнім конфліктам.
"Трамп критикує [політику] Байдена в Афганістані, хаотичний вихід, що покинули країну три роки тому, але якщо він призведе до колапсу України, це буде значно більшим приниженням для Сполучених Штатів, для сили США у світі, для можливості стримати майбутню кризу навколо Тайваню", – сказав Гейґ в інтерв’ю The Telegraph’s Daily T podcast.
"Це у власних інтересах [Дональда] Трампа підтримати силу Заходу у світі", – додав Гейґ.
Дивіться також: Європейські лідери озвучили різні позиції щодо підтримки Україні на тлі зміни влади у СШААдміністрація Байдена вивела війська США з Афганістану у 2021 році після 20 років війни у цій країні. Багато оглядачів вважали цю операцію хаотичною, оскільки це дозволило повстанцям Талібану захопити владу в Кабулі та повернути країну під свій контроль.
Гейґ застерігає адміністрацію Трампа від надій "залагодити швидко" війну, або "залагодити її на умовах, що будуть вигідні Росії". За словами дипломата, замороження війни на лінії зіткнення означало б закласти основу для нової війни.
"Це призвело б до ще однієї, третьої війни, бо Путін прийде знову за тим, що залишилось", – переконаний Гейґ у планах президента Росії Володимира Путіна.
[Путін] хоче всю Україну, і щонайменше, він хоче стільки, щоб те, що лишиться, не могло функціонувати як суверенна держава, щоб вона не могла стати членом ЄС, НАТО
Відповідаючи на запитання ведучого з газети The Telegraph про те, чи Путін хоче завоювати всю Україну, Гейґ сказав:
"Я думаю, це дуже ясно, він хоче всю Україну. Щонайменше, він хоче стільки, щоб те, що лишиться, не могло функціонувати як суверенна держава, щоб вона не могла стати членом ЄС, НАТО, щоб вона не могла робити позики, отримати гроші на відновлення своїх міст. Тобто, щоб вона не була функціональною державою".
На його думку, питання, яке вирішується у цій війні, не є про те, де пролягатиме кордон, а про те, чи Україна в результаті зможе функціонувати як держава.
За його словами, без надійних гарантій безпеки з боку США і НАТО Україна не зможе існувати як держава, не зможе "зупинити Путіна через два роки, після того, як він відбудує свої збройні сили та повернеться за рештою".
"Можна наївно сказати, що ми встановимо мир за 24 години, але це не допоможе, якщо ви розбудовуєте нову війну", – вважає Гейґ.
Дивіться також: Байден на зустрічі з Трампом у Білому домі наголосив на “плавному переході” владиУ Європі почали лунати побоювання, що США можуть залишити Україну, після коментарів високопоставлених республіканців в час виборчої кампанії у США 2024 року, які виступали проти допомоги Україні.
Під час своєї кампанії Дональд Трамп заявив, що він зможе закінчити війну Росії проти України за 24 години, і зробить це навіть до своєї інаугурації, але не уточнив, яким чином він цього планує досягнути.
Офіційні особи в Києві та європейські партнери України стурбовані цією обіцянкою Трампа. Вони хвилюються, що Росія може скористатись часом, щоб перегрупуватися, і вдарить по Україні з новою силою.
Без американських супутників, програмного забезпечення американських компаній, Україна би не протрималася до нинішнього моменту
За словами Гейґа, якби нова адміністрація США припинила допомогу Україні, ЄС та Британія мали б посилити цю підтримку. При цьому він застерігає, що європейська допомога не може замінити американську і є лише тимчасовою підтримкою.
Бо питання не лише у фінансовій допомозі, тут грає роль технологічна та військова потуга США, вважає Гейґ.
"Війна просунулася в такому напрямку, що без американських супутників, програмного забезпечення американських компаній, Україна б не протрималася до нинішнього моменту, – аналізує колишній британський дипломат. – Європейські країни не мають того арсеналу зброї, щоб підтримувати Україну у повномасштабній сучасній війні".
Але це те, що від них вимагатиметься принаймні до того моменту, доки не зміниться ситуація, додає Гейг.
Для будь-якої демократії де-небудь у світі, якби якась країна зазнала тривалого нападу, було б дуже важко вижити без доброї волі та щедрості Сполучених Штатів
Він наголошує, що це стосується не лише України – жодна демократія у світі не змогла б себе захистити без допомоги США.
"Для будь-якої демократії, де-небудь у світі, якби якась країна зазнала тривалого нападу, було б дуже важко вижити без доброї волі та щедрості Сполучених Штатів", – сказав Гейґ.
Повідомляється, що своїм наступним держсекретарем новообраний президент США призначив сенатора Марко Рубіо, який висловив підтримку Україні, але також наголосив, що війні потрібно покласти край.
Гейґ, який очолював МЗС Британії в час окупації Криму, визнає, що Захід припустився помилки, коли не відповів рішучіше на дії Росії після захоплення Криму у 2014 році.
Як пригадує Гейґ, його країна, яка тоді ще була членом Європейського Союзу, пропонувала жорсткіші санкції щодо Росії, у той час, як Берлін та Рим "сподівалися ще якось домовитися з Путіним про тривалий мир і було важко утримувати їх від цього".
"Але зараз, звичайно, оглядаючись на це, очевидно, що Захід мав поставитися значно жорсткіше до цього, – сказав Гейґ. – І цей урок не має бути втрачений зараз. Ми не повинні ставитися до них м'яко зараз, коли вони почали значно більшу війну".