Бурхлива президентська кампанія у США 2024 року завершується у понеділок, 4 листопада. В останній день перед виборами віцепрезидентка Камала Гарріс і колишній президент Дональд Трамп проводять політичні мітинги в одному з ключових штатів, де, за результатами опитувань, перегони обох кандидатів є надто тісними, щоб спрогнозувати чиюсь перемогу.
І Гарріс, кандидатка від Демократичної партії, і Трамп, її суперник від Республіканської партії, цього дня зробили кілька зупинок у Пенсильванії - штаті, який називають призом виборів. Цей штат має найбільше голосів Колегії виборів (19) серед семи ключових штатів. То ж вважається, хто виграє Пенсильванію, той може стати наступним президентом.
Кандидати в останній день виборчої кампанії організували мітинги у м. Піттсбург, у серці металургійного регіону США.
Дональд Трамп також відвідав м.Редінг, менше місто на сході Пенсильванії, має зупинитись в столиці Північної Кароліни - Ролі, і завершить день вечірнім мітингом в оплоті республіканців - у м.Гранд-Рапідс, Мічиган, де він також завершував свої президентські кампанії у 2016 і 2020 роках.
Камала Гарріс проводить увесь день у Пенсильванії, починаючи зі Скрентона, рідного міста президента Джо Байдена, якого вона змінила у виборчій кампанії демократів у липні, коли президент-демократ вибув із кампанії після невдалих дебатів з Трампом та падіння рейтингу.
І закінчить вона свій день великим мітингом у Філадельфії - місто, яке називають оплотом демократів, шосте за величиною місто країни. Попзірка Леді Гага, Опра Вінфрі та деякі інші американські зірки супроводжують Гарріс, щоб продемонструвати свою підтримку.
Частину дня віцепрезидентка США також провела в Аллентауні, де більшість жителів становлять латиноамериканці. Також, як і Трамп, вона зупинилась у м.Редінг з населенням 95 000 жителів, де 70% мешканців є латиноамериканцями, більшість із яких - пуерториканці.
У Редінгу Трамп змушений звертатися до пуерторіканців, чимало з яких обурені жартом, що пролунав минулого тижня під час мітингу Трампа від коміка Тоні Хінчкліффа. Виступаючи у Нью-Йорку на підтримку кандидата від республіканців, Хінчкліфф порівняв Пуерто-Ріко із "плаваючим островом сміття". У відповідь на це Трамп пізніше не засудив жарт, а на прохання прокоментувати, сказав, що не чув його. Кампанія Трампа у заяві повідомила, що жарт не відображає поглядів кандидата.
Тим часом Гарріс представила план модернізації пошкодженої ураганом електромережі Пуерто-Ріко, а її кампанія заявляє, що латиноамериканці, які довго не могли визначитись на цих виборах, можуть підтримати саме її, частково через своє обурення заявами, що принижують Пуерто-Ріко.
Вибори у США офіційно завершаться у вівторок ввечері, 5 листопада, втім 78 мільйонів американців уже проголосували особисто або поштою. Це майже половина виборців від 158 мільйонів людей, які голосували на минулих виборах президента США у 2020 році.
Тоді Байден переміг Трампа. Це була перемога демократів, про яку Дональд Трамп і донині каже, що його обдурили через фальсифікації правил голосування та підрахунку голосів.
Десятки судових рішень, які часто виносили призначені Трампом судді, тоді визнали правдивість виборів. Але колишній президент 3 листопада на мітингу в Пенсильванії заявив, що "не повинен був залишати" Білий дім у 2021 році, коли Байден вступив на посаду.
Розмірковуючи про посилення заходів безпеки на місцях, де проходить його виборча кампанія, через дві спроби його вбити під час кампанії цього року, Трамп припустив, що не заперечував би, якби хтось стріляв у репортерів, які, на його думку, є розповсюджувачами "фейкових новин".
"І щоб дістати мене, комусь довелося б перестріляти фейкові новини. І я не дуже проти цього. Я не проти цього", - сказав Дональд Трамп у неділю, 3 листопада.
Трамп заявив, що погодиться з результатами виборів лише в тому випадку, якщо дійде висновку, що вони проведені чесно. Його критики-демократи припускають, що для нього це означає лише його перемогу.
І Трамп, і Гарріс зібрали величезні команди юристів, щоб оскаржувати питання голосування та підрахунку голосів, які будуть виникають у вівторок удень, увечері та у наступні дні, доки не з’явиться явний переможець.
Обидва кандидати висловлюють оптимізм щодо результату на свою користь.
Трамп запевняє, що він переможе з переконливою перемогою, і це зробить його лише другим президентом, який пропрацював два терміни поспіль, після президента Гровера Клівленда в 1880-х роках. Він також може стати першим злочинцем на посаді президента, оскільки пізніше цього місяця Трамп очікує вироку після того, як суд визнав його винним за 34 звинуваченнями, пов’язаними з прихованою виплатою грошей зірці порнофільмів за мовчання перед тим, як він балотувався в президенти у 2016 році.
Трамп часто підкреслює у своїй передвиборчій кампанії гнівну критику своїх опонентів-демократів. Він їх називає "ворогами всередині" країни та загрозою для майбутнього країни. Він обзивав Гарріс, називаючи її людиною з обмеженим інтелектом, і казав, що вона буде пішаком для інших світових лідерів під час вирішення міжнародних відносин.
Гарріс впродовж кампанії тижнями стверджувала, що вона не є найпопулярніша кандидатка, втім останнім часом висловлювала більше оптимізму. Тепер вона каже, що сподівається стати 47-м президентом країни. У разі обрання Камала Гарріс стане першою жінкою, яка буде лідером Америки, першою жінкою з південноазійського походження, та другим темношкірим президентом після Барака Обами.
Гарріс називає Трампа "несерйозною людиною", мовляв, він буде загрозою для американської демократії та не підпорядковуватиметься нормальним президентським обмеженням після того, як на початку цього року Верховний суд США постановив, що президенти не можуть бути притягнуті до відповідальності за будь-які правопорушення, пов’язані з їхніми офіційними діями.
Соціологи кажуть, що виборці країни глибоко розділилися між двома кандидатами. Ця оцінка відображена в тому, як основні ЗМІ країни подають тему можливого результату голосування безпосередньо перед офіційним днем виборів.
Останні опитування показують, що перегони Гарріс і Трампа в ключових штатах майже зрівнялися, в межах статистичної похибки.
Результати опитування ABC News показують, що Трамп перемагає в п’яти із семи ключових штатів. Тоді як The Washington Post пише, що, за підсумками опитувань, Гарріс випереджає в чотирьох штатах із семи. А видання The New York Times повідомляє, що Трамп випереджає у чотирьох штатах, Гарріс - у двох, а в Пенсильванії - порівну.
Неможливо переоцінити важливість ключових штатів, де жодна партія не має підтримки більшості.
Президентські вибори у США визначаються не всенародним голосуванням, а Колегією виборників, яка перетворює вибори на 50 змагань між штатами, де 48 штатів віддають усі свої голоси виборників переможцю в штаті. І є два штати - Небраска і Мен - які розподіляють між кандидатами свої голоси як у штаті, так і в окрузі Конгресу.
Кількість голосів виборників у кожному штаті залежить від чисельності населення, тому найбільш заселені штати мають найбільше впливу на визначення загальнонаціональних результатів, причому переможцю на виборах потрібно набрати 270 голосів виборників з усіх 538, щоб претендувати на посаду президента. Лише Пенсильванія має 19 голосів виборців.
Опитування показують, що і Гарріс, і Трамп мають значну чи впевнену перевагу в 43 штатах, достатню для того, щоб кожен отримав 200 голосів виборників або більше. Якщо в цих штатах не станеться щось непередбачуване, переможця визначать сім ключових штатів, де і Гарріс, і Трамп проводили більшість своїх передвиборчих заходів, майже ігноруючи решту країни.
Опитування в цих семи ключових штатах легко проходить у межах статистичної похибки, що ставить під сумнів результат у всіх семи із них.
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5