Майбутнє членства України в НАТО, гарантії безпеки, миротворці на фронті та економічний тиск на Росію. Про все це міністр оборони США Піт Геґсет говорив на відкритті засідання Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі.
Для Геґсета це перше засідання як представника нової адміністрації Білого Дому. Серед іншого, він озвучив, як нова влада у США бачить шлях до завершення війни. Голос Америки зібрав ключові цитати очільника Пентагону.
Повернення до кордонів до 2014 року нереалістичне
На початку свого виступу Піт Геґсет підкреслив, що "припинення бойових дій і досягнення міцного миру є пріоритетом" адміністрації Дональда Трампа.
США мають намір закінчити війну, "об’єднавши силу союзників із реалістичною оцінкою поля бою". А це, за словами міністра, означає визнати, що повернення усіх українських земель нереалістичне.
"Ми, як і ви, хочемо суверенної та успішної України. Але для початку треба визнати, що повернення до українських кордонів, які були до 2014 року, є нереалістичною метою. Гонитва за цією ілюзорною метою лише продовжить війну та спричинить ще більше страждань", - заявив Геґсет.
Засоби тиску на Росію
Очільник Пентагону підкреслив, що США мають намір завершити війну "дипломатичним шляхом, залучивши Росію та Україну до переговорів".
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, міністр оборони США Піт Геґсет і начальник оборонного відомства Британії адмірал сер Тоні Радакін на засіданні Контактної групи з питань оборони України у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 12 лютого 2025 р. Фото: AP/Omar Havana
Для того, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів, США хочуть посилити на неї економічний тиск коштом зниження цін на енергоресурси.
"Для подальшої ефективної дипломатії та зниження цін на енергоносії, які фінансують російську військову машину, президент Трамп розгортає виробництво американських енергоресурсів та заохочує інші країни робити те саме", - заявив Геґсет.
Він пояснив: "Зниження цін на енергоносії в поєднанні з ефективнішим застосуванням енергетичних санкцій допоможе залучити Росію до переговорів"
Гарантії безпеки Україні без членства в НАТО
Міністр оборони США також згадав про важливість гарантування безпеки Україні для "міцного миру", утім назвав членство України в НАТО як наслідок переговорів нереалістичним.
"Міцний мир для України має включати міцні гарантії безпеки, щоб гарантувати, що війна не почнеться знову. Це не має бути Мінськ 3.0. Враховуючи сказане, Сполучені Штати не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним результатом врегулювання шляхом переговорів", - заявив міністр.
Геґсет вважає, що "гарантії безпеки повинні підтримуватися боєздатними європейськими та неєвропейськими військами".
При цьому вони повинні бути "розгорнуті в рамках місії поза НАТО, і вони не повинні підпадати під 5-ту статтю [статуту НАТО]". Геґсет додав, що американські війська не будуть частиною такого контингенту.
"Також має бути забезпечений жорсткий міжнародний нагляд за лінією зіткнення. Для чіткого розуміння, війська США не будуть розгорнуті в Україні як частина будь-яких гарантій безпеки", - підкреслив міністр.
Європа має перейняти лідерство в Україні
У своїй промові міністр оборони США додав, що Європа має надсилати Україні більше допомоги, ніж США.
"Це означає надавати більше боєприпасів і обладнання, використовувати відносні переваги, розширювати свою оборонну промислову базу і, що важливо, бути відвертими з вашими громадянами щодо загрози, яка стоїть перед Європою" - заявив очільник Міноборони США.
Зустріч Контактної групи з оборони України 12 лютого 2025 року. Фото: REUTERS/Johanna Geron
Геґсет вважає, що Європа може впоратись із загрозою лише збільшуючи видатки на оборону. Він повторив заклик Трампа витрачати на оборону 5% ВВП.
"Наприклад, Швеція нещодавно оголосила про свій найбільший пакет допомоги. Ми аплодуємо їм за виділення боєприпасів та інших необхідних матеріалів на суму 1,2 мільярда. Польща вже витрачає на оборону 5% ВВП, що є прикладом для континенту. І ще 14 країн спільно очолюють коаліції різних [військових] засобів" - заявив міністр.
США фокусуються на Китаї
Насамкінець, Піт Геґсет заявив, що США не можуть "зосереджуватися насамперед на безпеці Європи". За його словами, у Сполучених Штатах є загроза безпеці "на власних кордонах" та з боку комуністичного Китаю.
"Пріоритет США - стримування війни з Китаєм у Тихому океані, визнання реальності дефіциту, та забезпечення компромісних рішень, щоб гарантувати, що стримування не провалиться", - заявив міністр.
Міністр Геґсет підкреслив, що в Альянсі важливо зосередитись на розподілі сил та ресурсів, і що США більше не "терпітимуть незбалансованих відносин" із союзниками.
Дивіться також: "Сподіваюсь, із досягненням мирної угоди в Україні зможемо переглянути позицію своїх сил у Європі" - Геґсет Дивіться також: Рютте погодився із Трампом, що потрібно "вирівняти безпекову допомогу Україні"